Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mosteniri-donatie cu scutire de raport, efecte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mosteniri-donatie cu scutire de raport, efecte

In anul 1995 parintii mei,i-au facut surorii mele,o donatie cu scutire de raport (apartamentul lor) fara sa stiu eu. La citeva luni, mama mea a decedat. Nu m-am gindit o clipa sa fac succesiune. Acum,un an am aflat adevarul. Tatal meu este pe moarte. Vreau , sa stiu ,daca am vreo sansa, sa-mi revendic drepturile si in ce conditii. Va multumesc anticipat!
Nu aveti nici o sansa. Sora dvs e proprietara acum. Chiar daca ar mai exista o cale de anulare a donatiei,cum tatal dvs e pe moarte,nu mai poate alerga prin institutii.

Ar exista o cale de atac a actului de donatie,numai daca puteti dovedi ca parintii dvs nu au avut discernamant cand au donat apartameentul lor.
Tarzan2012, utilizator
Aveto posiblitatea ca la decesul tatalui dvs sa cereti reductiunea donatiei pe cota parte de 1/2 ce a instrainat o dansul celeilalte fete daca vi se incalca rezerva succesorala. pe partea mamei nu mai puteti cere aceasta reductiune caci actiunea in reductiune se prescrie in trei ani de la deces.
Ce dovezi puteti prezenta in instanta pt. a dovedi ca ati aflat de donatie abia acum un an, data de la care s -ar calcula prescriptia ?