Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA-contabilitate in partita simpla
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA-contabilitate in partita simpla

Buna ziua, am deschis un pfa administrator imobile. Intrebarea mea este legata de contabilitatea pe care trebuie sa o tin, adica ce tip de registre si care dintre ele trebuie snuruite si inregistrate la finante. Alta intrebare este legata de tipul cheltuielilor care se pot deduce din veniturile pe care le realizez. Daca cineva poate sa ma indrume prin neantul acestor documente contabile, va multumesc.
voichita_b, utilizator
Veti achizitiona registrul jurnal de incasari si plati si registrul inventar pe care le veti lega si viza la administratia financiara.
Si registrul unic de control cumparat de la administratia financiara.
Daca ati optat sa platiti impozit pe venit in sistem real, (veti tine contabilitate in partida simpla, veti completa acel registru jurnal de incasari si plati), aveti la art. 48 din codul fiscal, informatii despre tipurile de cheltuieli deductibile total sau partial [ link extern ]