Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... clauza viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

clauza viagera

Detin o casa si 1000m teren obtinute prin contract de vanzare-cumparare de la mama mea,cu rezervare drept uzufruct si de habitatie viagera.Acum vreau sa vand 500m teren si vreau sa stiu daca am dreptul sa fac acest lucru si daca este nevoie si de acordul mamei mele.
In cazul in care este nevoie de acordul ei, are drept legal si la parte din banii obtinuti pe acest teren?
Cu multumiri...
Nudul proprietar, deci dvs. are drept de dispozitie asupra bunului, aceasta insemanind ca poate sa-l instraineze. Dar in acest caz dreptul de uzufruct si cel de abitatie se mentine si se transmite odata cu imobilul. Ca atare cumparatorul va trebui sa accepte sa cumpere un bun asupra caruia nu va avea drepturi depline decit la incetarea din viata a uzufructuarului, mama dvs.
Da, aveti acest drept de dispozitie, dv, fiind proprietar tabular, dreptul de uzufruct si abitatie viagera fiind doar o sarcina a acestui imobil, ca orice alta sarcina (ipoteca, de ex.). Presupun ca dreptul de uzufruct si l-a rezervat mama doar pentru casa, ca de altfel dreptul de abitatie viagera care nu poate fi conceput decat pentru o locuinta...
Astfel, daca veti gasi cumparator pentru 500 mp de teren din cei 1000 mp ai casei, este necesara o dezmembrare a terenului in doua loturi, astfel ca un lot de 500 mp va include casa, iar celalalt, nu. Lotul de teren fara casa nu va avea sarcina, astfel ca il veti vinde "curat". ;)