Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii pensionare

Va intreb conditiile in care se poate pensiona un barbat, data nasterii este 25.09.1949
Vechimea in munca este de 40 de ani si 9 luni fara armata si facultate, din care 5 ani si 6 luni Grupa a II-a de munca. Sub 6 ani se considera procent sau nu de reducere?

Si a doua intrebare este sub ce forma se poate continua o activitate in cazul unei pensionari anticipate, adica poate sa-si faca o Intreprindere individuala sau un PFA au sa fie angajat cu 1/2 norma intr-o parte?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

1. Iulie 2014;
2. In cazul pensionarii anticipate, daca se continua activitatea indiferent sub ce forma, se incalca prev. art.114 din Legea 263/2010 si drept rezultat se sisteaza plata pensiei. Este posibil ca cei de la Casa de pensii sa descopere ca pensionarul obtine venituri mai tarziu si atunci vor proceda la recuperarea sumelor incasate necuvenit.
Barbat nascut in 25 sept.1949 se poate pensiona la limita de varsa in 25 iulie 2014, la 64 ani si 10 lunisi un stagiu complet de cotizare de 34 ani si 8 luni.
Pensie anticipata partiala (conditie indeplinita) cu 5 ani mai devreme - art.65 din Lg.263/2010 (adica in iulie 2009) cu penalizare de 0,75 pe luna de anticipare (de ex daca iese la pensie in iulie 2013 penalizarea va fi de 0,75 x12 luni= 9% penalizare).
Pensie anticipata (fara penalizare) -se poate iesi cu 5 ani mai devreme decat la limita de varsta, daca depaseste stagiul complet de cotizare cu 8 ani ( adica 42 ani si 8 luni pt. cazul dvs. - conditie care nu e indeplinita)
Sub 6 ani de gr. a II-a nu are reducere pt varsta de pensionare, dar se pune in plus la vechime 3 luni la anul de grupa.
Daca iese in pensie anticipata partiala nu poate sa cumuleze pensia cu nici un venit.
mariana1955 a scris:

......

Si a doua intrebare este sub ce forma se poate continua o activitate in cazul unei pensionari anticipate, adica poate sa-si faca o Intreprindere individuala sau un PFA au sa fie angajat cu 1/2 norma intr-o parte?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Vedeti acest articol ... Pensia anticipata. Cand poate fi cumulata cu alte venituri
www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

Multumesc mult de tot pentru raspuns. Toate urarile de bine .