Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri de la stat, discriminare!De ce numai celor ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri de la stat, discriminare!De ce numai celor sub 35 de ani?

Buna ziua!

"Începând cu anul 2011, Guvernul acordă, prin intermediul Agenţiei pentru
Implemen­tarea Proiectelor şi Programelor pentru IMM-uri (o structură din cadrul Ministerului Eco­nomiei), finanţări nerambursabile de câte 10.000 de euro pentru tinerii care îşi dezvoltă o afacere, iar firmele lor sunt înregistrate sub formă de SRL-D (societate cu răspundere limitată - debutant).

Condiţia este aceea ca tinerii antrepre­nori să fie la prima afacere, să aibă sub 35 de ani, iar finanţarea de la stat să fie de cel puţin 50% din investiţia totală."

Intrebarea mea este de ce se face discriminare?!De ce se acorda acei bani numai celor sub 35 de ani?Foarte bine ca statul le da un ban, dar celorlalti,cu varste mai mari de ce nu le da?Ei nu merg la vot, nu li se cere "spirit civic"?!De ce statul le intoarce spatele?!?!

Celor de 50 de ani-care ar avea nevoie PT.O AFACERE, ca doar nu sunt miliardari!-DE CE NU LE DA STATUL SI LOR, de ce ii desconsidera(dar le zbiara sa vina la vot!!!)?!?!?!
Ai perfecta dreptate,n-ar trebui sa se dea finantare numai celor sub 35 ani,insa statul vrea sa incurajeze tineretul sa munceasca,sa porneasca o afacere,etc. Cum ati spus,a face o oferta doar tinerilor pana-n 35 ani suna ca si cum statul ar face oferta rromilor sa lucreze si le va da statul roman finantare.

Nu e corect,dar acestea sunt legile facute de ei.
Domnilor @ CYBORG si @Tarzan 2012
Sunteti in eroare de informare.

Statul acorda fonduri nerambursabile prin programe guvernamentale . Acestea sunt in numar de 7. pentru diverse categorii. Nu ii include pe toti in acelasi program.

Domnilor cititi si va luminati :
[ link extern ] /

Dl. @ CYBORG vedeti ca dvs ca si start-UP la 50 de ani primiti mai multi bani decat cei sub 35 :)
CYBORG a scris:

Intrebarea mea este de ce se face discriminare?!De ce se acorda acei bani numai celor sub 35 de ani?Foarte bine ca statul le da un ban, dar celorlalti,cu varste mai mari de ce nu le da?Ei nu merg la vot, nu li se cere "spirit civic"?!De ce statul le intoarce spatele?!?!

Celor de 50 de ani-care ar avea nevoie PT.O AFACERE, ca doar nu sunt miliardari!-DE CE NU LE DA STATUL SI LOR, de ce ii desconsidera(dar le zbiara sa vina la vot!!!)?!?!?!

nu va mai necajiti, nu e nicio discriminare... ca toata populatia (inclusiv cei sub 35 de ani) se uita la ... spatele statului.

nu da niciun ban statul nimanui... decat, asa, sa fie acolo, pe hartie...

fondurile alea nerambursabile de le aloca statul prin diferite programe (7, acum) sunt asa de mici, de minuscule, incat numarul beneficiarilor potentiali (limitat de fondurile alocate, alea microscopice) raportat la numarul total al celor... care au fost la vot:D... e sub, muuuuult, 1%... adica tinde spre fix 0 (zero)...

deci in romania sunt programe de "finantare nerambursabila" (inclusiv pentru cei sub 35 de ani) de catre stat care sunt ca si cum n-ar fi.

nota:

in romania nu se mai dau, practic, credite, imprumuturi, rambursabile- d-alea cu dobanda (finantarea economiei e, practic, desfiintata)... da' sa mai dea cineva ceva "nerambursabil":))

ContSters257414, utilizator