Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce articol din cod penal incalca ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce articol din cod penal incalca ?

Un functionar public minte in declaratia de avere si omite sa declare toate casele si terenurile detinute de el. In declaratia de interese omite sa declare ca are si un SRL deschis pe numele lui. Ce lege incalca?

De asemenea, individul declara ca el are un venit anual de 9200 lei dar are case a caror autorizatie de constructie a fost aprobata la valoarea de 210.000 lei, numai una dintre ele. Unde pot sesiza ca fata de venitul declarat are bunuri ce depasesc cu mult venitul lui?

Va multumesc mult pentru ajutor!
Fapta se incadreaza la:

ART. 292
Falsul în declaraţii
Declararea necorespunzătoare adevărului, făcută unui organ sau instituţii de stat ori unei alte unităţi dintre cele la care se referă art. 145, în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte pentru producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Puteti face o sesizare la ANI - Agentia Nationala de Integritate.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat