avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pasapoarte pentru minori si stabilirea domiciliului in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pasapoarte pentru minori si stabilirea domiciliului in alta tara cand tatal refuza sa-si dea acordul

buna seara, sora mea este divortata si copii au fost incredintati dinsei, dar in sentinta scrie ca ; esercitarea autoritatii parintesti de catre ambii parinti; sotul nu are drept la vizita deoarece in tribunal nu a cerut asa ceva, trimite pensia alimentara regulat dar de 1 an de cind au divortat nu a venit sa vada copii niciodata. intrebarea este: sora mea poate face pasapoartele copiilor fara semnatura tatalui? cum poate face pentru scoaterea copiilor din tara?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:12, 1 Mai 2013
Dvs aveti nevoie sa le schimbati domiciliul copiilor in strainatate cu acordul instantei daca tata nu-si da acordul. Cu aceasta ocazie, instanta va da voie sa le faceti si pasaport.
Schimbati-va avocata.

Faceti actiune in instanta cerand schimbarea domiciliului minorilor in strainatate, evident si ca sa le faceti pasaport fara acordul tatalui, daca el refuza acest lucru.
ionela-timofte a scris:

buna seara, sora mea este divortata si copii au fost incredintati dinsei, dar in sentinta scrie ca ; esercitarea autoritatii parintesti de catre ambii parinti; sotul nu are drept la vizita deoarece in tribunal nu a cerut asa ceva, trimite pensia alimentara regulat dar de 1 an de cind au divortat nu a venit sa vada copii niciodata. intrebarea este: sora mea poate face pasapoartele copiilor fara semnatura tatalui? cum poate face pentru scoaterea copiilor din tara?

Poate face prin instanta pasaport insa e complicat.
Ca sa iasa apoi din tara cu copilul va trebui un alt proces sau acordul tatalui.
De ce vă grăbiți să apelați la instanță? A vorbit cu fostul soț?
Faptul că nu vizitează copiii nu înseamnă că s-ar opune la plecarea acestora din țară alături de mama lor.
Dacă tatăl e de acord totul e foarte simplu.
Poate din cauza asta

dar surori mele nu vrea sa ii semneze aprobarea pentru a scoate copii din tara spunand ca asa o pedepseste


ar vrea sa apeleze la instanta...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoatere minorilor din tara ionela-timofte ionela-timofte Salve, doresc sa stiu si eu daca sora mea in urma divortului poate scoate copii din tara fara accordul tatalui, copii au fost incredintati dinsei si fostul sot ... (vezi toată discuția)
Raspuns urgent si sigur- iesirea din tara a copilului minor miha71 miha71 mama este in strainatate de 2 ani, tatal in tara , iar copilul (6ani)este in tara dar "ascuns" de mama la niste rude, parintii sunt in divort fara pronuntare ... (vezi toată discuția)
Copil minor - unul din parinti doreste sa plece definitiv din tara.. andei_c andei_c Buna ziua, As dori si stiu si eu cum este legislatia romana in cazul unui copil minor cand unul din parinti doreste sa-l ia si sa-si stabileasca domiciliul in ... (vezi toată discuția)