avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara- transfer pe card
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara- transfer pe card

In urma cu cativa ani mi-a fost stabilita o pensie alimentara de la tatal meu.
Desii am implinit 18 am castigat procesul deoarece am un handicap si am continuat studiile.
Tatal meu este pensionar la limita de varsta.
Am primit pana acum pensia prin Posta Romana.
Dar nu sunt acasa mereu si nu reusesc sa o ridic.
Am vrut sa o transfer pe card.
In acest sens am facut cerere la Casa judeteana de Pensii.
Dupa doua luni am sunat sa vad ce se intampla, deoarece imi venea pensia tot prin posta.
Mi-au facut legatura cu o doamna care m-a informat ca nr. de dosar care imi vine pe cupon nu este al meu ci al tatalui meu. (stiti ca in cerere catre casa se scrie si nr. de dosar)
Sincer nu ma interesa acest detaliu, dar a spus acea doamna ca nu poate sa imi transfere banii pe card pentru ca imi va trimite pensia tatalui meu.
In final a zis ca nu se poate transfera pensia alimentara pe card.
Mi-se pare un abuz sa fiu legat de Posta Romana.
Ce ma sfatuiti sa fac ?

Alte discuții în legătură

Cupon de pensie ghita49 ghita49 Am citit pe internet ca pentru cei care primesc pensia pe card bancar nu se mai tiparesc cupoane de pensie si implicit nu mai primim acest act. Poate sa-mi ... (vezi toată discuția)
Schimbarea domiciliului in alt judet ContSters192087 ContSters192087 Buna ziua ! M-am mutat in alt judet . Ma pot adresa doar printro scrisoare catre Casa de Pensii sa-mi primesc cuponul de pensie la noua adresa ,sau trebuie ... (vezi toată discuția)
Pensie suchelena suchelena tata a decedat mama are pensie dupa urma tatalui ,inainte si dupa moartea tatalui a locuit in jud iasi avind o varsta inaintata am loat-o sa locuiasca cu mine ... (vezi toată discuția)