Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... referitor mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

referitor mostenire

sintem 7 frati din care 2 decedati-dupa decesul parintilor mostenitori,a ramas casa si 5 hectare de pamint-acum dupa decesul mamei din feb.2009-vom fi chemati la notariat pentru dezbaterea succesiunii sau trebuie ca noi sa solicitam masa sucesoriala?daca 2 din frati a contribuit la intretinerea mamei la batrinete ,vor fi avantajati sau se va inparte in mod egal?
daca ceilanti frati cedeaza in favoarea altuia,se va tine cont?va multumesc anticipat
In locul fratilor decedati vin urmasii acestora.
Nu va cheama nimeni sa dezbateti mostenirea la notariat, dvs. fratii, trebuie sa va ocupati de asta. Pentru a reduce costurile, e bine sa stabiliti toti, de comun acord, cum se va imparti averea ramasa si sa va adresati, prin avocat (e de preferat), la instanta. Acolo se va imparti averea ramasa printr-o tranzactie si veti plati mult mai putin ca la notar. Atata timp cat va intelegeti, dvs. hotarati ce primeste fiecare, cine renunta la partea lui, etc. Instanta nu va face decat sa ia act de intelegerea mostenitorilor si va pronunta o hotarare care va fi titlu de proprietate petnru cei care vor primi bunurile ramase in urma defunctilor parinti.