Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de inchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de inchiriere

Buna seara. Acum un an si jumatate am facut un contract de inchiriere cu o firma pentru o fosta centrala termica dezafectata pentru un termen de 3 ani. In acest contract era stipulat dreptul de a face investitii, iar suma propusa pentru investitii era mentionat in contract. Investitia urma a fi amortizata prin echivalentul a 50% din chirie, pana la stingerea sumei dar sa nu depaseasca suma propusa in contract. Fosta centrala termica urma a fi transformata intr-o hala ( magazie) pentru depozitarea marfurilor alimentare si nealimentare. S-a facut un deviz pentru materiale numai pentru prima etapa a proiectului. Prima etapa a proiectului viza modernizarea halei, iar a doua etapa viza modernizarea spatiului din imprejurimi a viitoarei hale. Devizul a fost prdat sefului de patrimoniu de la firma cu care a fost incheiat contractul. Am inceput treaba cu degajarea spatiului din hala, refacerea peretilor, a geamurilor, montarea unei usi de genul celor folosite la magaziile mari, etc. Intre timp firma cu care am facut contractul a fost absorbita de o alta firma- pe care o voi denumi in continuare firma Y. Dupa ce a avut loc procesul de fuzionare, am primit o notificare in care era mentionat ca toate drepturile si obligatiile vor fi luate de catre firma absorbanta, asa cum au fost ele stabilite pana la data absorbirii, unde urma a se incheia un act aditional privind preluarea contractului de catre firma absorbanta. Buun. Dupa o luna si ceva, primesc un act aditional ce face referire la contractul de inchiriere, unde pentrioneaza , anularea unor capitole din contract (capitol ce specifica modul de compensare a investitiilor, precum si termenul de la 3 ani la 1 an), drept pentru care eu nu am semnat acel act aditional, si am inaintat o nota explicativa privind motivul pentru care nu semnez actul aditional. Au trecut un an si jumate si ne tot jucam de-a ia hartia da hartia prin registrature. Nu vor sa accepte ideea de compensare, nu vor sa accepte clauza de 3 ani asa cum a fost el intocmit de la inceput - timp in care se amortiza investitia. Eu platesc facturile de la ei conform contract, deoarece eu am facut investitii, deoarece doream sa ma folosesc de hala, unde in momentul de fata este in stare de folosinta ca hala, numai ca eu am oprit aceste investitii, pana la clarificarea situatiei. Este o situatie neplacuta pentru mine, dar eu trebuie sa caut recuperarea investitiei printr-un mod anume. Eu nu doresc decat respectarea contractului asa cum a fost el facut. Bineinteles din cate am inteles ca din acel contract nu castiga decat avocatii - contractul este slab din punct de vedere al valorii judiciare. M-am consultat cu un avocat in acest sens si mi-a sugerat sa platesc la termen si conform contract, si sa-i las pe ei sa demareze - daca va demara procesul de judecare a contractului. Bineinteles ca eu am o restanta la ei ce reprezinta acei 50% din fiecare factura pe care eu astept compensarea ei. Intrebarea mea este : - voi ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc pentru sugestii.
Concret dvs sunteti parte intr-un contract de locatiune cu clauze reciproce,in care dvs ati demarat investitia ati achitat lunar 1/2 chirie conform contract
Ulterior absorbtiei partenerului dvs contractual,noul proprietar a inteles sa modifice clauzele contractului initial de locatiune-notificandu-va anexa la contract cu clauze noi -pe care dvs ati refuzat sa o semnati
Avand in vedere interesul proprietarului pentru un termen de numai 1 an,analizati responsabil daca se mai justifica alocarea de fonduri pentru investitia preconizata,pentru ca riscati ca la finalul anului contractual impus in anexa sa va confruntati cu situatia in care ati achitat 1/2 chirie,c/v investitie iar proprietarul sa solicite evacuarea dvs
Studiati atent clauzele contractuale referitor la conditiile reziliere ,modificare
Contractul de locatiune contine clauze referitoare la eventuale schimbari la nivelul proprietarului spatiului?
Contractul nu contine clauze referitoare la shimbarea proprietarului spatiului, dar cand am primit notificarea de fuziune prin absorbtie, in aceea notificare face referire la acel contract, care modifica prima parte din contract cu denumirea fostei societati si datele sale de identificare cu , datele noului sau proprietare cu datele sale de identificare. Contractul prevede o clauza de reziliere automata daca eu nu platesc 3 (trei) luni, consecutivi, si daca il folosesc ca alta destinatie decat cel prevazut in contract Dar eu cand platesc o factura de chirie, fac o adresa de inaintare cu explicatie pentru OP-ul pe care care il achit ca reprezinta C/V 50% contract chireie, conform contract.
In conditiile precizate analizati cu responsabilitate oportunitatea utilizarii spatiului,in conditiile concrete in care proprietarul actual nu mai este proprietarul cu care ati incheiat contractul
Clauzele nou impuse de catre noul proprietar in anexa la contract-pe care dvs nu ati inteles sa il semnati contin cluza de reziliereconditionata de neplata timp de 3 luni
Dvs intelegeti sa va prevalati de clauzele contractului initial,sa achitati partii contractuale 1/2 din chirie
Dvs virati c/v chirie conform contract ;actualul proprietar cu date distincte de identificare,nu i se vireaza c/v chirie,astfel incat acesta la decaderea termenului de 3 luni va solicita rezilierea automata a contractului-urmare neplatii
Analizati cu responsabilitate continutul contractului initial pentru ca prin schimbarea proprietarului spatiului care a inteles sa modifice termenii contractuali,riscati sa pierdeti c/v chirie,c/v investitie, dupa 3 luni sa se rezilieze automat contractul si sa se solicite evacuarea dvs

Va multumesc pentru sfaturile si sprijinul pe care mi-l acordati. Doresc sa argumentez urmatoarele: fuzionarea a avut loc la 2 luni de la semnarea contractului, notificarea este de anul trecut de prin august, iar facturile vin de la noul proprietar in continuare cu mentiunea conform contract, contract incheiat cu fostul proprietar. Problema este ca este o treaba neterminata privind aceasta compensare, desi m-am prezentat la "audieri", care "audieri" au fost incheiate verbal , noul proprietar a inteles starea lucrurilor, dar regulamentul lor de ordine interioara nu accepta sub nici o forma compensarea, iar tot acest regulament, nu le da voie sa faca contracte de inchirieri pe mai mult de 1 an. Eu le-am sugerat sa respecte contractul asa cum a fost el incheiat si acceptat de ei , prin notificarea transmisa de ei, pana la epuizarea celor 3 ani, dupa care revenim la masa negocierilor pentru stabilirea noilor clauze contractuale. Important este ca eu incerc sa-mi respect clauzele contractuale, eu incerc sa gasesc o solutie care sa-i fac sa-si respecte si ei clauzele contractuale. Eu accept facturile lor asa cum vin ele, argumentand ca acceptarea facturilor reprezinta continuarea derularii contractului de inchiriere.
florens, utilizator