avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Caile de atac la actiunea pentru exercitarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Caile de atac la actiunea pentru exercitarea autoritatii parintesti

In situatia unei sentinte pronuntata intr-un dosar avand ca obiect exercitarea in comun a autoritatii parintesti si stabilirea domiciliului minorului, care sunt caile de atac?
Apel si recurs? Sau numai recurs?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 16:14, 4 Mai 2013
Aveti doua cai de atac- apel si apoi recurs.
Multumesc, am crezut ca poate ma insel eu.
Pentru ca a declarat recurs intemeiat pe art. 304 ind. 1 Cod procedura civila (vechi)....
Deja m-am blocat si ma intreb ce va face tribunalul in situatia asta
Va califica calea de atac ( recursul declarat ) ca fiind apel.
E procedura comuna sau ordonanta?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare creante salariale Statescu Statescu Buna seara! Conform Legii nr.304/2004 privind organizarea judiciară, republicată, Secţia comercială a ICCJ soluţionează, în raport cu competenţa ... (vezi toată discuția)
Noul cpp riciardtimofte riciardtimofte Noul cpp prevede o singura cale de atac, recursul? Ce se intampla cu cauzele care au fost judecate in prima instanta la tribunal, apoi in apel la CA si 1 feb. ... (vezi toată discuția)
Stabilire program vizitare minor faze procesuale giuliat giuliat Buna ziua,va rog ,as dori sa stiu care sunt fazele procesuale intru un proces cu obiect ,stabilire program de vizitare minor?Care sunt caile de atac si cand ... (vezi toată discuția)