Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... plata in avans fond pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

plata in avans fond pensie

daca achit in avans cateva luni la fondul de pensii sociale pe baza unui contract de asigurari sociale acestea se iau in calcul la stagiu complet de cotizare pt. transformarea pensiei de invaliditate in pensie de limita de varsta cu reducerea varstei standard, isi produce efectul imediat dupa incheierea acelui contract si achitarea contributiei? Multumesc!
multumesc si cu scuze GABI50, dar pe oricine ar deranja in locul meu pana la 55ani pe invaliditate:
1. pensia de invaliditate mai mica
2. la comisie in fiecare an, apoi la comisie e ca la comisie mai complicat am fost militar, spitale militare etc
2. daca ies pe limita de varsta cu reducerea varstei pot lucra oriunde vreau cat vreau, numai sa pot din punct de vedere al sanatatii
ContSters289959, utilizator
- militar-
-26 ani 2 luni cotizare zi/zi
-23 ani 5 luni 26 zile MAI
-20 ani 5 luni gr. speciala
-restul fara grupa ( se scad cursurile profesionale unde esti trimis, din grupa)
-?????din pensie medicala data la 13.02.2013. pot trece pe limita de varsta cu reducerea varstei in curand?
-????/ suplimentul de grupa speciala se calculeaza la STAGIU COMPLET DE COTIZARE pt. a se putea beneficia de reducere de varsta sau cotizarea e zi cu zi? Multumesc!

ContSters289959, utilizator