Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate imobil

Daca cineva cumpara o locuinta cu contract neautentificat (imobilul fiind construit candva neautorizat pe terenul altuia) sau construieste o locuinta desi autoritatea in domeniul constructiilor (ICSIC) ia interzis acest lucru in mod oficial poate beneficia de acest imobil in mod legal sau proprietarul terenului poate pretinde demolarea sau mutarea constructiei??
Constgructorul a fost si este de rea credinta in mod cert!!
In cazul in care autorul lucrarii (utile) este de rea -credinta ,proprietarul terenului are dreptul:
-a devina prop al lucrarii, ,in functie de regimul acesteia, cu sau fara inscriere in Cf, platind la alegerea sa , fie jumatatea din valoarea materialelor si a manoperei, fie jumatatea din sporul de valoarea adus imobilului:
-sa ceara obligarea autorului lucrarii la desfiintrea acesteia, cu repunerea imobilului in situatia anterioara si plata de daune-interese.
Va multumesc ff mult doamna consilier.Paste fericit!!!
Stimat forumist,

Se poate începe o acțiune în instanță, bazată pe instituția juridică denumită accesiune imobiliară.

Finalitatea acestei acțiuni este că proprietarul terenului poate deveni proprietarl construcției, la sfârșitul procesului.

Cu stimă.
dar cu mentiunea ca trebuie sa achite un pret asupra bunului construit ilegal.NU?? parca si NCC are astfel de prevederi!! Am dreptate??