Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Sunt proprietarul unei case construita cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Sunt proprietarul unei case construita cu autorizație ...

Buna ziua ,
Sunt proprietarul unei case construita cu autorizatie pe terenul de 195 mp inchiriat de la statul roman . In urma retrocedarii terenului proprietar a devenit o persoana fizica . Mentionez ca valoarea de piata a terenului e de aproximativ 12-14 ori mai mica ca cea a casei . Pot invoca ACCESIUNEA ? evident cu despagubirea justa a proprietarului terenului . Va multumesc.
Buna ziua, conform art. 582 Cod Civ., in cazul in care autorul lucrarii autonome cu caracter durabil asupra imobilului altuia este de rea-credinta, proprietarul imobilului are dreptul:
a) sa ceara instantei sa dispuna inscrierea sa in cartea funciara ca proprietar al lucrarii, cu plata, la alegerea sa, catre autorul lucrarii, a jumatate din valoarea materialelor si a manoperei ori din sporul de valoare adus imobilului; sau

b) sa ceara obligarea autorului lucrarii la desfiintarea acesteia; sau

c) sa ceara obligarea autorului lucrarii sa cumpere imobilul la valoarea de circulatie pe care acesta ar fi avut-o daca lucrarea nu s-ar fi efectuat.

(2) Desfiintarea lucrarii se face, cu respectarea dispozitiilor legale in materie, pe cheltuiala autorului acesteia, care este tinut totodata sa repare orice prejudicii cauzate, inclusiv pentru lipsa de folosinta.

Va multumesc pt raspunsul promt dar nefiind de specialitate nu il prea inteleg . Consider ca , constructia a fost realizata cu buna credinta avand toate actele in regula ( aut. de construire din 1970 si cea de luare in folosinta din 1973) . In calitate de proprietar al casei pot invoca Accesiunea pentru a deveni si proprietarul terenului ? Va multumesc.
Nu, accesiunea ar insemna ca proprietarul terenului sa dobandeasca dreptul de proprietate asupra constructiei dar, cata vreme sunteti dobanditor de buna-credinta si ati construit in baza unei autorizatii de construire, nu cred ca asta vi s-ar putea aplica, nici macar conform prevederilor din vechiul cod civil, sub imperiul carora ati construit.
Deci , daca bine am inteles , singurul care poate invoca accesiunea este proprietarul terenului si niciodata cel al constructiei ?
Da, doar proprietarul terenului ar putea invoca accesiunea.