avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se judeca dupa noul sau vechiul cod?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se judeca dupa noul sau vechiul cod?

La data de 28.12.2012 am trimis prin posta, catre tribunal, o cerere de chemare in judecata, pentru conflicte de munca.
A venit o citatie pe care scrie "emisa la 14 Ianuarie 2013", iar pe citatie scrie ca sunt chemat in instanta in ziua de 16 Mai 2013.

Intrebarea este: procesul se judeca dupa vechiul sau dupa noul cod de procedura civila, si dupa vechiul sau noul cod civil?
Cel mai recent răspuns: c_mircea , utilizator 19:25, 3 Mai 2013
Procedura e pe vechiul cod de procedura civila, iar fondul pe codul muncii.

Nu are nicio treabă cu codul civil. Nici cu ăl vechi, nici cu ăl nou.
Ahaa.. Ok. Multumesc. Sarbatori fericite!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tardivitate cerere de chemare in judecata? sake sake Buna ziua/seara, Am formulat o cerere de chemare in judecata, pe conflicte de munca. Am primit prin curier decizia desfacerii contractului de munca, in ... (vezi toată discuția)
Informare privind medierea alina_vi alina_vi Am introdus in luna ianuarie 2013 pe rolul instantelor judecatoresti mai multe actiuni avand ca obiect Somatie de plata, dar si cateva Cereri de chemare in ... (vezi toată discuția)
Cerere recurs contencios administrativ manuelaturcu manuelaturcu Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o problema. Am facut un recurs in cazul unui proces pe contencios administrativ. Avand in vedere noile modificari ale ... (vezi toată discuția)