Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... procedura dosarelor penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

procedura dosarelor penale

As dori sa inteleg cum se procedeaza cu dosarele penale. Stiu ca dupa o plangere la parchet, un dosar cu un nr xxx/P/2012 este trimis la sectia de politie corespunzatoare. Politia colecteaza probe si interogheaza pe parati la sectia de politie. Dosarul, cu concluziile si propunerile politiei este trimis la parchet.
Ce urmeaza din acest stadiu? Paratii sunt reaudiati la parchet? Apoi se da un alt numar de dosar pe langa vechiul nr. xxx/P/2012 ? Numai noul numar de dosar penal va aparea pe portalul judecatoriei? Dupa primirea dosarului de la politie, acesta poate fi inchis la parchet fara a ajunge sa fie judecat in judecatoria sectorului X? Daca dosarul /rechizitoriul se inchide la parchet, se expediaza ambelor parti decizia aceasta? Va multumesc!
proces_ro, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Conf. art. 269 (1), am ainteles ca la parchet se procedeaza la ascultarea invinuitului. Este posibil ca organul de cercetare penala sa solicite si ascultarea reclamantului? Daca da, ar putea sa ma reprezinte (ca reclamant) un avocat ? Presupun ca in urma audierilor de la parchet, invinuitului i se va comunica daca a fost iertat. Iar eu, ca reclamant ar trebui sa ma interesez la parchet de starea dosarului xxx/P/2012, sau voi primi o citatie. Cu stima,
proces_ro, utilizator

În cazul rezoluţiei de neîncepere a urmăririi penale sau al ordonanţei ori, după caz, al rezoluţiei de clasare, de scoatere de sub urmărire penală sau de încetare a urmăririi penale,o sa primiti copie dupa ordonanta sau rezolutie,pentru a putea face plangere in termen de 20 de zile de la comunicare conf.art.278 c.p.p.
Daca dosarul se va trimite in instanta o sa primiti citatie.