avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... procedura dosarelor penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

procedura dosarelor penale

As dori sa inteleg cum se procedeaza cu dosarele penale. Stiu ca dupa o plangere la parchet, un dosar cu un nr xxx/P/2012 este trimis la sectia de politie corespunzatoare. Politia colecteaza probe si interogheaza pe parati la sectia de politie. Dosarul, cu concluziile si propunerile politiei este trimis la parchet.
Ce urmeaza din acest stadiu? Paratii sunt reaudiati la parchet? Apoi se da un alt numar de dosar pe langa vechiul nr. xxx/P/2012 ? Numai noul numar de dosar penal va aparea pe portalul judecatoriei? Dupa primirea dosarului de la politie, acesta poate fi inchis la parchet fara a ajunge sa fie judecat in judecatoria sectorului X? Daca dosarul /rechizitoriul se inchide la parchet, se expediaza ambelor parti decizia aceasta? Va multumesc!
Ultima modificare: Luni, 6 Mai 2013
proces_ro, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Conf. art. 269 (1), am ainteles ca la parchet se procedeaza la ascultarea invinuitului. Este posibil ca organul de cercetare penala sa solicite si ascultarea reclamantului? Daca da, ar putea sa ma reprezinte (ca reclamant) un avocat ? Presupun ca in urma audierilor de la parchet, invinuitului i se va comunica daca a fost iertat. Iar eu, ca reclamant ar trebui sa ma interesez la parchet de starea dosarului xxx/P/2012, sau voi primi o citatie. Cu stima,
Ultima modificare: Luni, 6 Mai 2013
proces_ro, utilizator

În cazul rezoluţiei de neîncepere a urmăririi penale sau al ordonanţei ori, după caz, al rezoluţiei de clasare, de scoatere de sub urmărire penală sau de încetare a urmăririi penale,o sa primiti copie dupa ordonanta sau rezolutie,pentru a putea face plangere in termen de 20 de zile de la comunicare conf.art.278 c.p.p.
Daca dosarul se va trimite in instanta o sa primiti citatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar penal –rechizitoriu si urmari proces_ro proces_ro Sunt reclamant intr-un dosar penal, care este inca la politie de un an. Ofiterul care face cercetarile mi-a spus ca dosarul va fi curand inaintat la parchet. ... (vezi toată discuția)
Lamuriri legate de procese - violarea secretului corespondentei ietam ietam 1. Ptr. violare corespondenta am facut urmatorii pasi: -plangere la Politie ; -declaratii ale mele si ale sotului ; -Politia trimite la Parchet inceperea ... (vezi toată discuția)
Rezolutie de respingere a plangerii penale ContSters282078 ContSters282078 Rezolutie de respingere a plangerii dispusa in dosarul nostru cu nr [...]. Impotriva rezolutiei va puteti adresa cu o plangere la judecatoria [...] in termen ... (vezi toată discuția)