Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... animal lasat nesupravegheat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

animal lasat nesupravegheat

buna ziua! am o problema recenta.detin un caine care,datorita naturii locului unde il tin,are acces in marginea drumului public.de altfel un drum de tara slab circulat.insa azi un destept a parcat masina chiar in dreptul acestuia si cica i-a zgariat-o. eu nici macar nu am vazut ce s-a intamplat.doar mi-a lasat vorba sa-l sun.cam ce pretentii ar putea sa aiba?
daca a avut martori care au vazut cainele dvs.ascutindu-si gherutele pe masina, poate cere daune in instanta.oricum trebuie demonstrat faptul ca zgarietura e facuta strict de caine.parerea mea este ca merge la intimidare - ascultati-i pretentiile pana la capat :)
Daca nu detine proba temeinica este dificil sa demonstreze ca urmele au fost realizate in ziua X de catre animalul lui Y
Teoretic ,fiecare proprietar de animal raspunde pentru eventualele prejudicii cauzate de animalul pe care il detine
Pe viitor ,pentru a preintampina situatii neplacute asigurati-va ca patrupedul nu depaseste proprietatea dvs