avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Administrator cu handicap pentru PFA cu activitate ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Administrator cu handicap pentru PFA cu activitate programare. Impozitul?

Buna ziua,
Am un PFA cu cod caen 6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client), deci programare. Am si handicap, gradul 2, am avut si 1. Ca angajat as fi avut impozit 0 pe venit.

Ca PFA, am vreo facilitate in acest sens?
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 09:52, 7 Mai 2013
Cititi Legea 448/2006 privind drepturile persoanelor cu handicap, din cate stiu eu salariul persoanelor cu handicap sunt scutite la plata impozitelor si de asemenea pentru deschiderea a firmelor .
Ultima modificare: Luni, 6 Mai 2013
carmen01011958, moderator
Daca sunteti inregistrat ca platitor de impozit pe norme de venit, intrati pe adresa de mai jos, cautati si intrati pe judetul dumneavoastra si la sfarsitul tabelului sunt trecute o serie de reduceri.
[ link extern ]
Nu, sunt la venit real.
Am cautat in lege, dar nu scrie nimic legat de impozit, ci doar "facilitati fiscale".
Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
Ultima modificare: Luni, 6 Mai 2013
ynocentta, utilizator
Pentru PFA, nu beneficiati de scutire de impozit, chiar daca aveti handicap.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare pfa cfv1000 cfv1000 Buna ziua Am nevoie sa imi fac un PFA si am nevoie de niste informatii. PFA-ul e pentru presatari servicii - programare web. Sunt web developer. Din cate ... (vezi toată discuția)
Alegere cod caen ptr web design fortune12 fortune12 Doresc sa inffintez un PFA care sa aiba ca profil de activitate web designul. In doua cuvinte, aceasta activitate se refera la realizarea de siteuri web pentru ... (vezi toată discuția)
Activitati de proiectare hardware si software, coduri caen. voi cum ati face ? propolis propolis Salutare, Am dezvoltat un dispozitiv/sistem hardware, mai exact un tester de baterii de laptop cat si 2 programe software: un program software este ... (vezi toată discuția)