Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Administrator cu handicap pentru PFA cu activitate ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Administrator cu handicap pentru PFA cu activitate programare. Impozitul?

Buna ziua,
Am un PFA cu cod caen 6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client), deci programare. Am si handicap, gradul 2, am avut si 1. Ca angajat as fi avut impozit 0 pe venit.

Ca PFA, am vreo facilitate in acest sens?
Cititi Legea 448/2006 privind drepturile persoanelor cu handicap, din cate stiu eu salariul persoanelor cu handicap sunt scutite la plata impozitelor si de asemenea pentru deschiderea a firmelor .
carmen01011958, moderator
Daca sunteti inregistrat ca platitor de impozit pe norme de venit, intrati pe adresa de mai jos, cautati si intrati pe judetul dumneavoastra si la sfarsitul tabelului sunt trecute o serie de reduceri.
[ link extern ]
Nu, sunt la venit real.
Am cautat in lege, dar nu scrie nimic legat de impozit, ci doar "facilitati fiscale".
Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
ynocentta, utilizator
Pentru PFA, nu beneficiati de scutire de impozit, chiar daca aveti handicap.