avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... aplicare dispozitiv, petent decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

aplicare dispozitiv, petent decedat

Buna ziua !
Sotia mea, sa-i zicem B, a inceput un proces de fond funciar pentru reconstituirea dreptului de proprietate pentru un teren pe care l-au detinut antecesorii sai.
In timpul procesului sotia a decedat iar eu, sa-mi zic A, am continuat acest proces.
Instanta de fond a dat o sentinta cu urmatorul dispozitiv:
admite plangerea petentului A, domiciliat in [...], impotriva intimatelor comisia locala si judeteana [...], prin urmare:
-dispune reconstituirea dreptului de proprietate in favoarea sotiei petentului B pentru terenul cu nr. top. [...] din localitatea [...] cu eliberarea titlului de proprietate.
Cum se aplica dispozitivul?
Cine va fi pus in posesie cu terenul ?
Cel mai recent răspuns: ginberto , utilizator 13:09, 7 Mai 2013
Exista mai multe ipoteze :
- eliberarea titlului de proprietate pe numele autorului cu mentionarea mostenitorilor; conf, Lg. 247/2005 ;
- eliberarea titlului de proprieate pe numele persoanei validate , alaturi de dumneavoastra in calitate de mostentior;
- eliberarea titlului direct pe numele dumneavoastra;
- posibilitatea de a formula o cerere prin care sa solicitati indreptarea/lamurirea dispozitivului , sau chiar de recurs pentru ca, atata timp cat ati facut dovada calitatii de mostenitor cel mai probabil comisia trebuia sa fie obligata la reconstituire direct in numele dumneavoastra .
Cel mai probabil va trebui sa consultati un avocat .
bejmuraru a scris:

Exista mai multe ipoteze :
- eliberarea titlului de proprietate pe numele autorului cu mentionarea mostenitorilor; conf, Lg. 247/2005 ;
- eliberarea titlului de proprieate pe numele persoanei validate , alaturi de dumneavoastra in calitate de mostentior;
- eliberarea titlului direct pe numele dumneavoastra;
- posibilitatea de a formula o cerere prin care sa solicitati indreptarea/lamurirea dispozitivului , sau chiar de recurs pentru ca, atata timp cat ati facut dovada calitatii de mostenitor cel mai probabil comisia trebuia sa fie obligata la reconstituire direct in numele dumneavoastra .
Cel mai probabil va trebui sa consultati un avocat .

mda, cu ipoteze si probabilitati nu ma lamuresc eu pe-aici

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care sunt etapele eliberarii unui titlu de proprietate? OROSZ ANDREI OROSZ ANDREI care erau etapele pentru eliberare unui titlu de propritate pentru teren forestier. cere către comisia locală de fond funciar,aprobare ocol silvic,mă ... (vezi toată discuția)
Actiune in constatarea nulitatii absolute a titlului de proprietate dariad dariad In urma unei sentinte civile intr-un proces s-au eliberat doua titluri de proprietate pe numele unor persoane neindreptatie la reconstituire (nu au depus in ... (vezi toată discuția)
Nulitate titlu de prprietate Roxana alina  Stancu  Roxana alina Stancu Buna ziua. 4 din 6 descendenti au obtinut Titlu de proprietate in 1999 Pt un teren in baza Lg 18/1991. Acum in 2012 ceilalti 2 descendenti pot cere anularea ... (vezi toată discuția)