Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... aplicare dispozitiv, petent decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

aplicare dispozitiv, petent decedat

Buna ziua !
Sotia mea, sa-i zicem B, a inceput un proces de fond funciar pentru reconstituirea dreptului de proprietate pentru un teren pe care l-au detinut antecesorii sai.
In timpul procesului sotia a decedat iar eu, sa-mi zic A, am continuat acest proces.
Instanta de fond a dat o sentinta cu urmatorul dispozitiv:
admite plangerea petentului A, domiciliat in [...], impotriva intimatelor comisia locala si judeteana [...], prin urmare:
-dispune reconstituirea dreptului de proprietate in favoarea sotiei petentului B pentru terenul cu nr. top. [...] din localitatea [...] cu eliberarea titlului de proprietate.
Cum se aplica dispozitivul?
Cine va fi pus in posesie cu terenul ?
Exista mai multe ipoteze :
- eliberarea titlului de proprietate pe numele autorului cu mentionarea mostenitorilor; conf, Lg. 247/2005 ;
- eliberarea titlului de proprieate pe numele persoanei validate , alaturi de dumneavoastra in calitate de mostentior;
- eliberarea titlului direct pe numele dumneavoastra;
- posibilitatea de a formula o cerere prin care sa solicitati indreptarea/lamurirea dispozitivului , sau chiar de recurs pentru ca, atata timp cat ati facut dovada calitatii de mostenitor cel mai probabil comisia trebuia sa fie obligata la reconstituire direct in numele dumneavoastra .
Cel mai probabil va trebui sa consultati un avocat .
bejmuraru a scris:

Exista mai multe ipoteze :
- eliberarea titlului de proprietate pe numele autorului cu mentionarea mostenitorilor; conf, Lg. 247/2005 ;
- eliberarea titlului de proprieate pe numele persoanei validate , alaturi de dumneavoastra in calitate de mostentior;
- eliberarea titlului direct pe numele dumneavoastra;
- posibilitatea de a formula o cerere prin care sa solicitati indreptarea/lamurirea dispozitivului , sau chiar de recurs pentru ca, atata timp cat ati facut dovada calitatii de mostenitor cel mai probabil comisia trebuia sa fie obligata la reconstituire direct in numele dumneavoastra .
Cel mai probabil va trebui sa consultati un avocat .

mda, cu ipoteze si probabilitati nu ma lamuresc eu pe-aici