avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Hristos a inviat!
Pentru un salariat din inv. incadrart la personal nedidactic care incepand cu luna mai va iesi la pensie, la cate zile concediu de odihna are drepatul?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:47, 7 Mai 2013
CO minim e de 20 zile lucratoare. Pentru 4 luni lucrate ii revin 7 zile lucratoare de CO, adica 20/12*4=7.
Zilele de concediu se dau in functie de vechime si nu dupa felul cum este incadrat ! adica daca are peste 20 de ani lucrati acesta va avea zile de concediu 25 .

[Respectati regulamentul de postare in forum, nu mai scrieti cu majuscule. Multumim]
Ultima modificare: Marți, 7 Mai 2013
Admin, administrator
Este vorba despre invatamant ... cate zile de CO are prevazute in c.i.m.?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisia sau co libra_y2005 libra_y2005 HRISTOS A INVIAT! DORESC SA STIU DACA IN CAZUL IN CARE ITI DAI DEMISIA, CELE 15 ZILE LUCRATOARE PE CARE TREBUIE SA LE PRESTEZI DUPA DEMISIE POT SA ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata DrBalanMihai DrBalanMihai Buna seara! Sunt bugetar si am solicitat institutiei concediu fara plata un an de zile care a si fost aprobat cu data de 01.08.2016. As dori sa stiu daca am ... (vezi toată discuția)
Numar zile concediu pup_me pup_me Buna, sunt angajata din 15 ianuarie 2006 pana in 01.12.2008 cu pauza o luna si apoi din 01.01.2009 m-am reangajat , as vrea sa stiu cate zile de concediu mi ... (vezi toată discuția)