avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reclamatia la OPC - la ce poate sa ne foloseasca ?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reclamatia la OPC - la ce poate sa ne foloseasca ?

Buna ziua ,

Sa zicem ca am o problema si ma duc la OPC , reclam cu dovezi adecvate , si cei de la OPC imi da dreptate . Bun ; dar mai departe ce se intimpla ? Pot cei de la OPC sa sileasca firma la ceva ? Sau pur si simplu se da o rezolutie cu care eu trebuie sa ma prezint in instanta ?
Cel mai recent răspuns: popo_acas , utilizator 22:25, 10 Mai 2013
in cazul in care constata nerespectarea legilor in privinta respectarii drepturilor consumatorilor, ANPC poate dispune sanctionarea societatilor comerciale cu sume destul de consistente.

mai multe informatii puteti gasi pe site-ul ANPC
[ link extern ]
OPC-ul pedepseste firma prin aplicarea unei amenzi, dar nu da o decizie de despagubire a dumneavoastra.
Pentru a obtine despagubiri trebuie sa chemati in judecata firma care vi le-a produs..
Ofera un document prin care sa ateste ca este adevarata sezizarea ?
ANPC va da o adresa prin care confirma sau infirma cele sesizate.
Documentul oferit poate fi folosit in justitie ?
La prima vedere , acest OPC nu este pentru a ajuta individual consumaotul .

Alte discuții în legătură

Service telefon bogdan.voinea bogdan.voinea Buna ziua Am si eu un telefon: Motorola V3 in garantie, predat in service. 1. data predarii: 13.03.2009 data primirii: (din pacate nu am facut o ... (vezi toată discuția)
Instrucþiuni de utlizare produs fãrã traducere în limba românã MITULINA MITULINA am comandat online un produs. la primire am constatat ca nu are instructiuni de folosire in limba romana, doar in maghiara. exista vreo lege prin care ... (vezi toată discuția)
Anpc are obligatia sa-mi comunice sanctiunea impusa operatorului economic? morty morty Buna ziua, Am cumparat un produs expirat de o saptamana dintr-un hypermarket, am facut sesizare a 2 zi la Anpc si am primit solutionare de la ei ca s-a ... (vezi toată discuția)