Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reclamatia la OPC - la ce poate sa ne foloseasca ?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reclamatia la OPC - la ce poate sa ne foloseasca ?

Buna ziua ,

Sa zicem ca am o problema si ma duc la OPC , reclam cu dovezi adecvate , si cei de la OPC imi da dreptate . Bun ; dar mai departe ce se intimpla ? Pot cei de la OPC sa sileasca firma la ceva ? Sau pur si simplu se da o rezolutie cu care eu trebuie sa ma prezint in instanta ?
in cazul in care constata nerespectarea legilor in privinta respectarii drepturilor consumatorilor, ANPC poate dispune sanctionarea societatilor comerciale cu sume destul de consistente.

mai multe informatii puteti gasi pe site-ul ANPC
[ link extern ]
OPC-ul pedepseste firma prin aplicarea unei amenzi, dar nu da o decizie de despagubire a dumneavoastra.
Pentru a obtine despagubiri trebuie sa chemati in judecata firma care vi le-a produs..
Ofera un document prin care sa ateste ca este adevarata sezizarea ?
ANPC va da o adresa prin care confirma sau infirma cele sesizate.
Documentul oferit poate fi folosit in justitie ?
La prima vedere , acest OPC nu este pentru a ajuta individual consumaotul .