Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot angaja si plati doar pe baza de comision?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot angaja si plati doar pe baza de comision?

Buna ziua,

Doresc sa angajez personal de vanzari pe care as vrea sa-l platesc doar cu comision din vanzare, fara salariu fix.
Am aceasta posibilitate din punct de vedere legal?
Multumesc pentru raspuns.
Daca doriti sa angajati, cu contract individual de munca, atunci nu prea merge , si nici nu ar fi corect. Angajatii au dreptul sa fie platiti pentru munca pe care o presteaza. Chiar daca nu au vanzare intr-o perioada nu inseamna ca nu au muncit, ca nu au contactat clientii etc. Ganditi-va la alte variante: contract de munca cu un salariu minim si comision din vanzari, targete pe vanzari, contract de comision, prestari servicii, etc.
Salariul minim este 600 lei si este obligatoriu sa-l acordati in cazul in care vreti sa incheiati contract de munca.
In caz contrar inseamna sa promovati munca la negru
Dana Marin a scris:

Buna ziua,

Doresc sa angajez personal de vanzari pe care as vrea sa-l platesc doar cu comision din vanzare, fara salariu fix.
Am aceasta posibilitate din punct de vedere legal?
Multumesc pentru raspuns.

Nu-l puteti angaja cu c.i.m., intrucat unul din elementele esentiale ale acestui contract este salariul. Salariul poate fi determinat sau determinabil. Salariul este determinabil în cazul în care se prestează munca în acord, deoarece cuantumul său depinde de rezultatul muncii salariatului.

Salariul este determinabil în cazul în care se prestează munca în acord, deoarece cuantumul său depinde de rezultatul muncii salariatului.

Multumesc.

Nu am inteles ultima fraza.
Eu ma gandeam sa angajez doar pentru o luna de zile fara salariu si dupa aceea sa platesc si un salariu.
Nu mai exista contractele de colaborare, prin care o firma poate incheia un contract cu o persoana fizica?
crimson a scris:

Daca doriti sa angajati, cu contract individual de munca, atunci nu prea merge , si nici nu ar fi corect. Angajatii au dreptul sa fie platiti pentru munca pe care o presteaza. Chiar daca nu au vanzare intr-o perioada nu inseamna ca nu au muncit, ca nu au contactat clientii etc. Ganditi-va la alte variante: contract de munca cu un salariu minim si comision din vanzari, targete pe vanzari, contract de comision, prestari servicii, etc.

Ah, deci exista si alte variante. Ziceti de contract de comision si contract de prestari servicii.
Asta voiam sa stiu. Multumesc.
Sper sa se preteze si la situatia mea.