avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot angaja si plati doar pe baza de comision?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot angaja si plati doar pe baza de comision?

Buna ziua,

Doresc sa angajez personal de vanzari pe care as vrea sa-l platesc doar cu comision din vanzare, fara salariu fix.
Am aceasta posibilitate din punct de vedere legal?
Multumesc pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: crimson , utilizator 09:14, 3 Martie 2009
Daca doriti sa angajati, cu contract individual de munca, atunci nu prea merge , si nici nu ar fi corect. Angajatii au dreptul sa fie platiti pentru munca pe care o presteaza. Chiar daca nu au vanzare intr-o perioada nu inseamna ca nu au muncit, ca nu au contactat clientii etc. Ganditi-va la alte variante: contract de munca cu un salariu minim si comision din vanzari, targete pe vanzari, contract de comision, prestari servicii, etc.
Salariul minim este 600 lei si este obligatoriu sa-l acordati in cazul in care vreti sa incheiati contract de munca.
In caz contrar inseamna sa promovati munca la negru
Dana Marin a scris:

Buna ziua,

Doresc sa angajez personal de vanzari pe care as vrea sa-l platesc doar cu comision din vanzare, fara salariu fix.
Am aceasta posibilitate din punct de vedere legal?
Multumesc pentru raspuns.


Nu-l puteti angaja cu c.i.m., intrucat unul din elementele esentiale ale acestui contract este salariul. Salariul poate fi determinat sau determinabil. Salariul este determinabil în cazul în care se prestează munca în acord, deoarece cuantumul său depinde de rezultatul muncii salariatului.


Salariul este determinabil în cazul în care se prestează munca în acord, deoarece cuantumul său depinde de rezultatul muncii salariatului.


Multumesc.

Nu am inteles ultima fraza.
Eu ma gandeam sa angajez doar pentru o luna de zile fara salariu si dupa aceea sa platesc si un salariu.
Nu mai exista contractele de colaborare, prin care o firma poate incheia un contract cu o persoana fizica?
crimson a scris:

Daca doriti sa angajati, cu contract individual de munca, atunci nu prea merge , si nici nu ar fi corect. Angajatii au dreptul sa fie platiti pentru munca pe care o presteaza. Chiar daca nu au vanzare intr-o perioada nu inseamna ca nu au muncit, ca nu au contactat clientii etc. Ganditi-va la alte variante: contract de munca cu un salariu minim si comision din vanzari, targete pe vanzari, contract de comision, prestari servicii, etc.


Ah, deci exista si alte variante. Ziceti de contract de comision si contract de prestari servicii.
Asta voiam sa stiu. Multumesc.
Sper sa se preteze si la situatia mea.

Alte discuții în legătură

Forma de angajare pentru agenti de vanzari part time Conrad Conrad Buna tuturor, Intrebarea mea ar fi ce modalitate de angajare exista inc azul in care as dori sa angajez cativa agenti de vanzari care sa vanda unele produse, ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara nicole66 nicole66 buna seara...pensia alimentara se calculeaza din salariul declarat de firma la care tatal minorei mele lucreaza sau si din procentul ce il ia lunar din ... (vezi toată discuția)
Modalitatea de plata a comisionului madalin patrascu madalin patrascu Sunt angajat la un magazin de mobila si deci lucrez in vanzari, patronul m-a rugat sa caut o metoda legala prin care sa ma poata plati.Va rog daca se poate ... (vezi toată discuția)