Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Suspendare/ mutare sediu PFI (medic)
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Suspendare/ mutare sediu PFI (medic)

Buna ziua
Va deranjez cu o intrebare.
Sunt medic specialist, am fost remunerat ca PFI, si in momentul de fata voi activa (pentru o perioada nedefinita, nu stiu exact cat va dura) in alt domeniu.
Mi s-a spus ca daca as dori sa desfiintez PFI-ul, problema ar fi ca nu am dreptul decat la 2 CIF-uri intreaga viata. Este adevarat ?
Alternativa ar fi suspendarea activitatii.
Imi puteti spune va rog care este perioada maxima (daca exista) pe care se poate suspenda activitatea PFI, si care sunt costurile suspendarii/mutarii sediului ? Pe perioada suspendarii am obligatia sa depun declaratii de venit, cu venit zero ?
Va multumesc !
...legat de obligatia depunerii declaratiilor pe perioada suspendarii... , daca nu aveti datorii catre stat sau daca le achitati inainte de suspendare in cazul in care aveti, puteti solicita si obtine un regim derogatoriu. (numai la cerere !)