avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1777 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... echivalarea diplomei de asistent medical
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

echivalarea diplomei de asistent medical

Salut
Eu sunt de nationalitate modovean,am facut studii medicale la chisinau si am finisat cu doi ani in urma colegiu de medicina(asistent medical general).Am echivalat diploma la Rominia.
Poate sa imi spuna cineva daca pot sa lucrez in Franta cu aceasta diplome echivalata de Rominia?
Mersi
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 09:59, 10 Mai 2013
Cetatenii romani pot lucra in UE si daca aveti diploma echivalata in Romania nu ar trebui sa aveti probleme.
Ar fi insa bine sa va informati la consulatul Frantei.
Pot exista probleme datorita vizei.
Stimat forumist,

Pentru Republica Moldova există un site care furnizează informații privitoare la dreptul de muncă în țări ale UE:

[ link extern ]

Include și date privind aspecte legislative ale migrației/muncii în Franța.

Cu stimă.
Vedeti [ link extern ]

In principiu, accesul in aceasta profesie intr-o tara din UE ar trebui sa dea acces in profesie in toate tarile UE.
Nu are nicio legatura link-ul postat , intrucat nationalitatea moldovean nu este echivalenta cu cetatenia europeana .... din cate stiu Moldova nu este in U.E.
Da, aceasta este problema.
Chestiunea cetateniei ar constitui o problema...

Alte discuții în legătură

Succesiune dezbatuta fara mine valentinvalentin1988 valentinvalentin1988 tatal meu a decedat in 2005, eu am fost fiu din alta casatorie.in 2008 s-a dezbatut succesiunea fara ca cineva sa ma anunte, si fara a fi citat la ... (vezi toată discuția)
Diplomele din eu in romania savugruicin savugruicin Am terminat 8 clase in Italia, am facut 3 ani sc. profesionala in meseria de prelucrator prin aschiere si CNC, acum ne-am intors in tara si m-am lovit de o ... (vezi toată discuția)
Formular cedo. pretentii lolo0112 lolo0112 Buna seara. Am o nelamurire cu privire la completarea formularului de cerere catre CEDO: la care rubrica din actualul formular de cerere se indica ... (vezi toată discuția)