Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... echivalarea diplomei de asistent medical
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

echivalarea diplomei de asistent medical

Salut
Eu sunt de nationalitate modovean,am facut studii medicale la chisinau si am finisat cu doi ani in urma colegiu de medicina(asistent medical general).Am echivalat diploma la Rominia.
Poate sa imi spuna cineva daca pot sa lucrez in Franta cu aceasta diplome echivalata de Rominia?
Mersi
Cetatenii romani pot lucra in UE si daca aveti diploma echivalata in Romania nu ar trebui sa aveti probleme.
Ar fi insa bine sa va informati la consulatul Frantei.
Pot exista probleme datorita vizei.
Stimat forumist,

Pentru Republica Moldova există un site care furnizează informații privitoare la dreptul de muncă în țări ale UE:

[ link extern ]

Include și date privind aspecte legislative ale migrației/muncii în Franța.

Cu stimă.
Vedeti [ link extern ]

In principiu, accesul in aceasta profesie intr-o tara din UE ar trebui sa dea acces in profesie in toate tarile UE.
Nu are nicio legatura link-ul postat , intrucat nationalitatea moldovean nu este echivalenta cu cetatenia europeana .... din cate stiu Moldova nu este in U.E.
Da, aceasta este problema.
Chestiunea cetateniei ar constitui o problema...