Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... echivalarea diplomei de asistent medical
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

echivalarea diplomei de asistent medical

Salut
Eu sunt de nationalitate modovean,am facut studii medicale la chisinau si am finisat cu doi ani in urma colegiu de medicina(asistent medical general).Am echivalat diploma la Rominia.
Poate sa imi spuna cineva daca pot sa lucrez in Franta cu aceasta diplome echivalata de Rominia?
Mersi
Da, atat ca nu se echivaleaza diploma sau cetatenia, ci accesul in profesie intr-o tara din UE.
Da, ati punctat foarte bine.
Problema cu accesul are legatura directa cu cetatenia si acesta poate fi problema care sa ii ingradeasca accesul insa in egala masura mai poate aparea si problema cu accesul la profesie in tara respectiva.
Insa, problema principala tot cetatenia o reprezinta de regula.

Ar putea sa se informeze la o firma de mediere a fortei de munca.
Aceasta ar fi solutia optima deoarece aceste firme il pot si ajuta.
:ban: Avertisment moderator!

Stimat forumist @avocat_lascoschi.com

Forumul avocatnet nu este destinat postărilor inutile, respectiv răspunsurilor în care nu se spune, de fapt, nimic.

În acest sens, Regulamentul forumului prevede:
2.4. Posturile fara continut sau cu continut inutil, care nu folosesc discutiei ("de acord", "super", „asa e”, postarile laconice precum si cele care repeta un raspuns deja postat la problema in discutie sunt uneori enervante. Posturile trebuie sa fie bazate pe argumente, si sa aduca un plus de valoare discutiei.

Prin urmare, dacă aveți într-adevăr răspunsuri prin care se poate lămuri problema ridicată de către inițiatorul discuției, participarea dvs va fi cu adevărat utilă, în caz contrar, afirmațiile de genul:

Da, aceasta este problema.
Chestiunea cetateniei ar constitui o problema...

nu pot fi considerate decât în contradicție cu prevederile Regulamenutului mai sus-expuse.

Vă mulțumesc pentru înțelegere,
moderator Andrei Grigoriu