Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Legislatie Belgia
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Legislatie Belgia

Buna as dori sa va intreb daca nu stiti cumva daca statul belgian are dreptul sa retina
un autoturism pentru furt din magazine fara sa dea vreun act oficial in acest sens.
Multumesc anticipat.
Sunt obligati sa dea dovada.
problema este ca in masina au ramas si actele firmei deoarece masina este taxi plus ceasul de taxat plus permisul de conducere si de un an de zile dureaza chestia asta....as dori sa stiu daca pot face ceva demersuri la CEDO in acest sens.Multumesc pentru raspuns.
Stimat forumist,

CEDO nu reprezintă o autoritate europeană la care să se facă diverse petiții.

Pentru problemele juridice ivite, justițiabilul este dator să epuizeze căile de atac utile, conform specificul țării respective. CEDO nu are competență decât după epuizarea acestor căi de atac și doar dacă au fost încălcate drepturile și libertățile izvorâte din Convenția Europeană a Drepturilor Omului.

Cu stimă.
Multumesc pentru raspunsul prompt.Atunci din punctul dumneavoastra de vredere ce credeti ca asi putea sa fac sa imi recuperez bunurile.
Multumesc anticipat.
Stimat forumist,

Cel mai bun lucru ar fi să vă angajați un avocat cunoscător al legislației din Belgia. Din păcate, procedurile penale diferă de la țară la țară, dvs având nevoie de o persoană care să cunoască specificul normelor Regatului Belgiei.

Cu stimă.