Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Proceduri CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Proceduri CEDO

Buna ziua anul trecut am fost arestat in Belgia pentru complicitate la furt nedovedit nici pana in ziua de astazi si mi s-au retinut permisul de conducere actele masinii si alte acte si asi dori sa stiu daca ma puteti ajuta care este procedura la CEDO pentru intentarea unui proces
BogdanVlad2013, utilizator
Stimat forumist,

În primul rând, o aplicație de Curte Europeană se poate introduce, potrivit Convenției, la epuizarea căilor efective de atac.

Mai precis, puteți sesiza Curtea la sfârșitul procesului și doar în cazul în care mai aveți calitatea de ,,victimă,, respectiv dacă, potrivit principiului subsidiarității, Regatul Belgiei nu a reparat încălcările unor drepturi.

Un articol util despre sesizarea CEDO îl aveți aici:

www.avocatnet.ro/content/art...

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator
Procesul este inca pe rol sentinta a fost data dar am facut apel deoarece nu mi s-a aratat nici o dovada cu privire la faptele de care sunt acuzat si asi fi interesat de procedurile prin care trebuie sa trec pentru a ajunge la Cedo.Multumesc pentru raspuns.
Stimat forumist,

În acest moment nu văd cum ați putea deschide o procedură la Curtea Europeană.

Așteptați terminarea întregului ciclu procesual, deci.

Cu stimă.