Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plangere impotriva rezolutiei procurorului de NUP ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

plangere impotriva rezolutiei procurorului de NUP (detalii)

Spuneti-mi, va rog:

-in cate exemplare se depune cererea la Judecatorie;
-cum trebuie timbrata (ce valoare are timbrul judiciar si ce valoare are taxa judiciara de timbru);
-daca voi fi citat si nu ma prezint, ce se intampla (e in alt judet);
-daca exista vreun articol de lege prin invocarea caruia sa nu fiu obligat sa ma prezint;
Arslan, utilizator
Buna ziua,
1. Plangerea se depune in prima faza la parchetul care a instrumentat dosarul si este o plangere facuta in fata primului procuror.
2. Daca si prin aceasta se mentine NUP-ul, va puteti adresa instantei.
Plangerea si catre prim procuror si catre instanta:
- se face intr-un exemplar;
- este scutita de taxa de timbru;
- la parchet, daca veti fi citat ar fi bine sa va prezentati spre a va sustine plangerea;
- la instanta este bine sa va prezentati din acelas motiv.
- la niciuna din cele doua nu este obligatorie prezenta, cu exceptia parchetului daca sunteti citat expres.
av. Gabriel Klein Kiritescu