avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plangere impotriva rezolutiei procurorului de NUP ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

plangere impotriva rezolutiei procurorului de NUP (detalii)

Spuneti-mi, va rog:

-in cate exemplare se depune cererea la Judecatorie;
-cum trebuie timbrata (ce valoare are timbrul judiciar si ce valoare are taxa judiciara de timbru);
-daca voi fi citat si nu ma prezint, ce se intampla (e in alt judet);
-daca exista vreun articol de lege prin invocarea caruia sa nu fiu obligat sa ma prezint;
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2013
Arslan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 13:18, 8 Mai 2013
Buna ziua,
1. Plangerea se depune in prima faza la parchetul care a instrumentat dosarul si este o plangere facuta in fata primului procuror.
2. Daca si prin aceasta se mentine NUP-ul, va puteti adresa instantei.
Plangerea si catre prim procuror si catre instanta:
- se face intr-un exemplar;
- este scutita de taxa de timbru;
- la parchet, daca veti fi citat ar fi bine sa va prezentati spre a va sustine plangerea;
- la instanta este bine sa va prezentati din acelas motiv.
- la niciuna din cele doua nu este obligatorie prezenta, cu exceptia parchetului daca sunteti citat expres.
av. Gabriel Klein Kiritescu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj - taxa de timbru si altele gilisor gilisor In comunicarea adresa trimisa de judecatorie mi se cere, ca in termen de 10 zile sa precizez valoarea impozabila masei partajabile si sa timbrez cu 3% (cf. ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara- retragerea plangerii pentru abandon voicudianaalina voicudianaalina buna ziua! ma numesc alina si doresc sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urmatoarea problema. am trait in concubinaj cu un baiat si avem o fetita de 2 ... (vezi toată discuția)
Taxa de inmatriculare din anii '90 Bossde_Boss Bossde_Boss Taxa de inmatriculare care se platea dupa anii 90 este aceiasi cu timbrul de mediu? (vezi toată discuția)