avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1087 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Rudele de gradul 3 au dreptul la mostenire? In acest caz e vb de stranepoti de sora.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 16:33, 8 Mai 2013
Buna ziua,
Daca nu exista alte grade care sa fie indreptatite la mostenire sau acelea sunt renuntatoare, rudele de care vorbiti au dreptul SA SOLICITE MOSTENIREA!
ATENTIE, ACEI STRANEPOTI NU VIN DIRECT LA MOSTENIRE CI DOAR AU VOCATIE SUCCESORALA.
av. Gabriel Klein Kiritescu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de mostenire in urma decesului sotului alexiastefania alexiastefania Buna ziua! Mi-a murit sotul, dupa 30 de ani petrecuti impreuna. Apartamentul a fost cumparat pe numele amandurora.Intrebarea mea este:exista vreo posibilitate ... (vezi toată discuția)
Succesiune just_ea just_ea bunica a murit,fiica ei(mama mea) este singura mostenitoarea si a inceput procedura de succesiune,in privinta imobilului unde a locuit bunica si vrea sa-l ... (vezi toată discuția)
Succesiune anissia anissia Am avut un var care a decedat in luna noiembrie anul trecut, casatorit dar fara copii. Acum vreo 2 ani se pare ca i-ar fi facut sotiei un act prin care ... (vezi toată discuția)