Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenirea din concediu pentru crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenirea din concediu pentru crestere copil

am o salariata care ar fi trebuit sa revina din concedu pentru crestere copil la data de 22.04. 2013. Nu a revenit. Ce obligatii mai are firma fata de ea?
Ii faceti o adresa prin care o instiintati ca i-a expirat suspendarea CIM, si ii solicitati sa se prezinte la locul de munca. Daca nu se prezinta ii desfaceti disciplinar CIM.
Expres nu mai are nicio obligatie .. angajatorul are posibilitatea sa constate incetarea suspendarii c.i.m. ca urmare a expirarii duratei CCC si apoi sa inceapa demararea procedurii de cercetare disciplinara pentru absente nemotivate.
Va trebui sa aveti prevazut in RI faptul ca absentele nemotivate constituie abatere disciplinara, in caz contrar nu puteti desface CIM pt acest motiv.
Anna-Nektaria a scris:

... Nu a revenit. Ce obligatii mai are firma fata de ea?

1. Angajatorul constata incetarea suspendarii ca urmare a incetarii CCC ... in acest sens, emite decizia de incetare a suspendarii pe care o va comunica salariatei respective

2. Daca doreste va proceda, apoi, la efectuarea cercetarii disciplinare preabile ... insa atentie la art.25 alin.2 si 3 din OUG nr.111/2010.