Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Depasire CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Depasire CCC

Buna ziua,

Salariata a fost in concediul crestere copil. Copilul a implinit 2 ani la data de 03.10.2013. Salariata trebuia sa se prezinte la locul de munca in data de 04.10.2013, insa nu s-a prezentat. Ce masuri trebuie sa ia angajatorul, cum inchide contractul de munca?
Daca nu s-a prezentat la munca, angajatorul are de efectuat pasii urmatori:
- constatarea incetarii suspendarii c.i.m. ca urmare a expirarii duratei pentru acre s-a solicitat CCC

- constatarea lipsei nemotivate a salariatei respective

- demararea proceduri cercetarii disciplinare ca urmare a absentei nemotivate a salariatei in cauza.