avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Depasire CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Depasire CCC

Buna ziua,

Salariata a fost in concediul crestere copil. Copilul a implinit 2 ani la data de 03.10.2013. Salariata trebuia sa se prezinte la locul de munca in data de 04.10.2013, insa nu s-a prezentat. Ce masuri trebuie sa ia angajatorul, cum inchide contractul de munca?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:06, 4 Octombrie 2013
Daca nu s-a prezentat la munca, angajatorul are de efectuat pasii urmatori:
- constatarea incetarii suspendarii c.i.m. ca urmare a expirarii duratei pentru acre s-a solicitat CCC

- constatarea lipsei nemotivate a salariatei respective

- demararea proceduri cercetarii disciplinare ca urmare a absentei nemotivate a salariatei in cauza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajatul nu face cerere revenire din ccc ancabhome ancabhome Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema: - angajata care din 2008 este in concedii succesive de crestere copil; ultima data am ... (vezi toată discuția)
Revenirea din concediu pentru crestere copil Anna-Nektaria Anna-Nektaria am o salariata care ar fi trebuit sa revina din concedu pentru crestere copil la data de 22.04. 2013. Nu a revenit. Ce obligatii mai are firma fata de ea? (vezi toată discuția)
Intoarcerea din cic/ demisie florentina1212 florentina1212 Buna ziua. In cateva zile copilul meu face 2 ani deci se termina perioada de CIC. Mi-am gasit un alt job deci nu mai ma intorc la cei la care am lucrat ... (vezi toată discuția)