avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetare contract de munca la revenire din concediu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetare contract de munca la revenire din concediu crestere copil

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie :
- salariata nu a facut cerere de revenire din concediu crestere copil
- copilul implinea varsta de 2 ani in data de 17.07.2019, ar fi trebuit sa vina mai repede sa faca aceasta cerere
- nu s-a prezentat nici la servici
Cum procedez in aceasta situatie :
- inregistrez in REVISAL revenirea ?( incetare suspendare - fara sa am cererea salariatei?)
- pot sa ii incetez contractul pentru absente nemotivate?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:59, 24 Iulie 2019
1. Emiteti decizia de constatare a incetarii suspendarii c.i.m.

2. Demarati procedura cercetarii disciplinare , dar atentie ca nu o puteti concedia timp de 6 luni de zile de la data incetarii CCC.
Demarez procedura disciplinara pentru absente nemotivate, mai tebuie sa respect termenul de 6 luni ?
Legea nu face distinctie ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenirea din concediu pentru crestere copil Anna-Nektaria Anna-Nektaria am o salariata care ar fi trebuit sa revina din concedu pentru crestere copil la data de 22.04. 2013. Nu a revenit. Ce obligatii mai are firma fata de ea? (vezi toată discuția)
Încetare cauză suspendare după concediu pentru creștere copil până la 2 ani Cosmi7 Cosmi7 Bună seara, În urma suspendării unui contract de muncă pentru creștere copil până la 2 ani și faptului că salariata nu a mai revenit pentru ... (vezi toată discuția)
Intoarcerea din cic/ demisie florentina1212 florentina1212 Buna ziua. In cateva zile copilul meu face 2 ani deci se termina perioada de CIC. Mi-am gasit un alt job deci nu mai ma intorc la cei la care am lucrat ... (vezi toată discuția)