Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetare contract de munca la revenire din concediu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetare contract de munca la revenire din concediu crestere copil

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie :
- salariata nu a facut cerere de revenire din concediu crestere copil
- copilul implinea varsta de 2 ani in data de 17.07.2019, ar fi trebuit sa vina mai repede sa faca aceasta cerere
- nu s-a prezentat nici la servici
Cum procedez in aceasta situatie :
- inregistrez in REVISAL revenirea ?( incetare suspendare - fara sa am cererea salariatei?)
- pot sa ii incetez contractul pentru absente nemotivate?
1. Emiteti decizia de constatare a incetarii suspendarii c.i.m.

2. Demarati procedura cercetarii disciplinare , dar atentie ca nu o puteti concedia timp de 6 luni de zile de la data incetarii CCC.
Demarez procedura disciplinara pentru absente nemotivate, mai tebuie sa respect termenul de 6 luni ?
Legea nu face distinctie ...