avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Semne circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Semne circulatie

Ma poate ajuta cineva cu procedura de obtinere aviz din partea politiei rutiere pentru amplasarea de semne circulatie.
In ce calitate intentionati dvs sa solicitati amplasarea de semne de circulatie?
Procedura de amplasare semne de circulatie pe drumurile publice revine si implica responsabilitatea autoritatilor publice locale coroborate cu cele din cadrul SPR
pai eu reprezint o autoritate publica locala, si doresc sa pun un indicator de tonaj pe un drum comunal
si asa dorii sa stiu cum ma adresez politiei rutiere pentru aviz si cu ce acte
Ultima modificare: Joi, 9 Mai 2013
Gabriela Mihai, Avocat
Sunt necesare cerere pentru studiu proiectare şi execuţie sistem rutier,indicatoare rutiere,care se adreseaza comisiei de evaluare,ulterior celei de specialitate ,care in final emit sau nu acordul

ORDONANTA GUVERNULUI Nr. 43/1997*) privind regimul drumurilor
Art. 44
(2) Pentru protectia unor sectoare de drumuri, în conditii justificate, administratorul
acestora poate institui restrictii de circulatie, semnalizate corespunzator
, privind
categoriile de transport, viteza, perioadele si intervalele orare, masele si/sau
dimensiunile maxime admise ale vehiculelor ce pot utiliza sectorul respectiv, dupa
informarea prealabila, inclusiv asupra variantelor de rute alternative, a Ministerului
Transporturilor si Infrastructurii, a politiei rutiere si a utilizatorilor.
[ link extern ]

Administrarea drumurilor judetene se asigura de catre consiliile judetene, iar a drumurilor de interes local, de catre consiliile locale pe raza administrativ-teritoriala a acestora.

in calitate de autoritate publica locala transmiteti atat politiei rutiere cat si administratorului drumului o solicitare de amplasare a indicatorului de tonaj pe drumul respectiv insotita de un memoriu in care sa descrieti cat de cat detaliat amplasamentul precum si necesitatea amplasarii indicatorului respectiv.
autoritatile respective va vor comunica ce documente sunt necesare.
multumesc mult... mi-ati fost de mare ajutor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soferi iresponsabili pe drum privat Costi A Costi A Locuiesc într-un cartier rezidențial- ansamblu de 9 blocuri. În interiorul cartierului avem implementate mai multe sensuri unice evidențiate cu marcaj pe ... (vezi toată discuția)
Cine raspunde indicatoarele rutiere...? loveusa24 loveusa24 Fiti amabili, cu cine pot lua legatura cu privire la situatia unor indicatoare rutiere care nu sunt vizibile, si trebuiesc inlocuite? (vezi toată discuția)
Actualizare ordonanta 43/1997 privind regimul drumurilor ramona1986 ramona1986 Poate cineva sa-mi trimita OG 43/1997 priving regimul drumurilor actualizata la zi? Am inteles ca s-au modificat distantele fata de axul drumului la care se ... (vezi toată discuția)