Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Intersecție nesemnalizată corespunzător: poate fi ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Intersecție nesemnalizată corespunzător: poate fi trasă la răspundere primăria în caz de accident?

Buna ziua! Propun următoarea situatie: o intersectie dintre 2 drumuri de categorii diferite, unde, după părerea mea e obligatorie montarea unui semn de stop sau cedează trecerea. Acolo nu exista niciun semn care sa reglementeze circulația, e absurdă aplicarea priorității de dreapta. Primăria poate fi trasă la răspundere in caz de accident datorat lipsei semnelor de circulație? Drumurile sunt comunale. Prioritatea de dreapta se ia in considerare in functie de necesitate sau si din lipsa de interes a administratorului drumului? Vreau să zic că unele intersecții necesita anumite reglementări pentru o circulație adecvată.. administratorul drumului poate fi tras la raspundere pentru o semnalizare greșită? Va multumesc pentru răbdarea de a citi atât de mult!
Manuela Rășină, administrator
Adresati-va cu o petitie scrisa CNADR-ului si Brigazii rutiere. Puneti in discutie ca se impune montajul unor dispositive de dirijare a traficului, intrucat exista pericol real de accident.
Drumurile comunale sunt in administrarea primariei.
Sesizati primaria in scris, cu nr. de inregistrare/ data despre existenta unui pericol de producere a unui accident rutier.
In cazul producerii unui accident rutier, primaria poate fi chemata in instanta. Se va efectua o expertiza tehnica judiciara in specializarea circulatie-cod rutier si daca se constata drept cauza a producerii evenimentului rutier, lipsa semnelor de circulatie, primaria va fi buna de plata.
Dacă în intersecție sunt construcții sau alte elemente naturale care împiedică vizibilitatea pe drumul lateral din dreapta este necesară instalarea de indicatoare rutiere care să stabiească care dintre cele 2 drumuri ce se intersectează este cu priorcuitate. Este de competența administratorului drumului cu avizul poliției rutiere să stabilească locurile în care se instalează indicatoarele rutiere.