Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cine are obligația să pună semne de circulație ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cine are obligația să pună semne de circulație într-o comună în care nu există niciunul?

Spuneti-mi va rog cine are obligatia sa pune semne de circulatie într-o comuna prin care trece DN19, ca la comuna noastra nu exista nici un semn de circulatie, nici cu DN19 nici cu drumuri locale.
Multumesc frumos
Manuela Rășină, administrator
Administratorul drumului (la drum comunal este primaria) are responsabilitatea plantarii semnelor de circulatie cu avizul politiei.
Trebuie sa insistati sa se reglementeze semnalizarea intersectiilor. In caz de neinstalarea indicatoarelor de prioritate sau de pierdere a acesteia intesectia este una nedirijata, caz in care se aplica regula prioritatii de dreapta.. Se poate ivi o situatie (am avut unul in judetul Ilfov) la intersectia unui drum national cu unul judetean, la intersectia carora nu exista niciun indicator rutier si am precizat ca drumul judetean avea priritate ăn cazul respesctiv.. La inceput am fost privit ca suspiciune de deficienta mintala, dar in final organul de cercetare penala s-a convins ca am dreptate. Prin urmare, insistati ca intersectia sa fie dirijata prin indicatoare rutiere.
In OUG nr. 195/2002 mai exista un articol in care se prevede ca un drum de categorie inferioara pierde prioritatea de trecere fata de un drum de categorie superioara. In majoritatea cazurilor aceasta prevedere nu se poate aplica pentru ca amplasarea si intretinerea bornelor kilometrice este deficitara.
ing. Ioan Ciobanu
Sectoarele de drum national din intravilanul comunelor sunt in administrarea CNADNAR, mai pe scurt a Drumurilor Nationale, ei trebuie sa instaleze indicatoare si sa faca orice lucrare la DN.