Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Subcontractant - achizitii publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Subcontractant - achizitii publice

In cadrul unei proceduri de achizitie publica vrem sa luam ca subcontractant o firma care trebuie sa execute cam 60% din valoarea lucrarii. Este ok sau este mai indicata o alta forma de colaborare? Ex: tert sustinator? Multumesc anticipat!
Este mai indicat sa luati subcontractant sau asociat, in conditiile in care dvs. nu puteti indeplini sigur partea respectiva de contract.

Trebuie sa aveti in schimb mare grija la repartitia indeplinirii criteriilor de calificare.

De ex. ptr. subcontractant ( si inclusiv ptr. asociat), acesta trebuie sa detina in nume propriu atestate specifice necesare pentru partea din contract pe care o executa (daca sunt necesare), ex. ANRE, ISCIR, ANCPI.
In schimb subcontractantul nu poate contribui la cifra de afaceri si experienta similara, si nici nu raspunde de calitatea lucrarii in fata beneficiarului, dar asociatul da.
Tertul are rol doar de a prelua sarcinile dvs. daca nu puteti executa contractul, nu e normal sa declarati ca el va executa din start partea respectiva de contract. Si nici nu poate contribui cu atestate specifice.
vlad nicolae, moderator
Multumesc tare mult!!!
Asadar, un subcontractant nu poate contribui cu experienţa sa similară prin prezentarea unor liste de produse/servicii/lucrări/recomnadari pentru a sustine ofertantul principal?
Nu.
Vedeti si anexele la Ord.ANRMAP 509.