Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot lua numele tatalui meu natural?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot lua numele tatalui meu natural?

as dori sa stiu ce acte imi trebuie sau unde ma pot interesa sa imi schimb numele,sunt trecuta pe numele tatalui vitreg,si vreau sa il schimb sa iau numele tatalui meu biologic,cand mam nascut eu tatal meu natural nu ma putut recunoaste deoarece mama era inca casatorita cu altcineva,dupa 5 ani a divortat si sa casatorit cu tata,si as vrea sa imi schimb numele,nu stiu daca pot sa il schimb,chiar daca sunt majora,sper sa ma poata ajuta cineva;
Buna ziua,
Da puteti pe cale administrativa in sensul unei cereri motivate la primarie pentru schimbarea numelui alegand numele tatalui biologic sau
Puteti pe cale judecatoreasca solicitand sa fiti recunoscuta de tatal dumneavoastra biologic daca mai este in viata.
av. Gabriel Klein Kiritescu
si cam ce acte mi-ar trebui?tata este inca in viata,dar cel vitreg este mort si am crezut ca imi trebuie o copie de pe certificatul de deces,sau un test ADN sa dovedesc cine este tatal meu biologic,va multumesc
Buna ziua,
Pentru actele necesare schimbarii numelui pe cale administrativa va trebui sa va interesati la primaria locului de nastere la oficiul de stare civila.
Pentru calea judecatoreasca este suficient ca tatal sa declara adevarul in instanta si sa va sfatuiti cu un avocat.
Pentru calea judecatoreaasca:
- cerere in instanta;
- act de astere;
- act de deces al tatalui vitreg. (se poate scoate copie de la primarioa locului decesului);
- acte de stare civila ale tatalui biologic;
- acte din care sa reiasa ca a recunoscut de la inceput ca va este tata biologic (scrisori, alte inscrisur, etc);
- nu este strict necesar test ADN daca nu se solicita de niciuna din parti si exista marturisirea tatalui biologic.
Atentie, daca dupa decesul tatalui vitreg ati patricipat la dezbaterea succesiunii acestuia si ati luat ceva din masa succesorala, ati putea fi chemnata in instanta de restul mostenitorilor lui pentru report.
av. Gabriel Klein Kiritescu
va multumesc mult;
Ma tem ca nu se poate decat in instanta, daca inteleg bine situatia. E nevoie de o tagada urmata de recunoastere.