Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Forme legale de plata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Forme legale de plata

Buna ziua, am si eu urmatoarea situatie in contabilitate. Am incasat un client (persoana juridica) prin banca (cont colector), apoi peste cateva zile clientul s-a razgandit si vrea banii inapoi, dar nu vrea sa primeasca banii tot prin banca pentru ca sustine ca nu are un cont bancar. In situatia aceasta este corecta inregistrarea unei dispozitii de plata si sa ii trimitem banii cash, prin curier? cum se inregistreaza in contabilitate? 4111.xxx= 531, este corect?

Multumesc, o zi placuta!
dispozitie de plata la care atasati awb de la curier ca dovada, si 4111=5311 -x eu asa as proceda
inca nu sunt lamurita, de ce cu minus suma pe 5311? daca deja este o plata cand se crediteaza 5311...
ma suzati cu plus iese suma din casa