avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie incasare factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie incasare factura

Un client imi da 10.000 ron pentru stingerea unei facturi.Eu depun banii la mine in cont in numele lui.Urmatoarele inregistrari contabile sunt corecte?
5311=461 10.000 primirea in caserie
581=5311 depunerea in banca
5121=581
461=4111 analitic client - pentru a achita factura
Daca nu este ok,va rog sa ma ajute cineva.Multumesc anticipat=D>
Cel mai recent răspuns: Chris-Cross , utilizator 15:15, 15 Aprilie 2014
Daca ati depus banii in contul Dvs, in numele clientului, veti avea un singur articol contabil:

4111= 5121
ok..... dar eu cum sting din datoria clientului?el mi-a platit cash ca sa zic asa ptr.ca a fost refuzat un bilet la ordin(nu a avut omul bani exact la acel moment).
Nu trebuie sa treceti suma de 10000 de lei prin casieria dvs.,mai ales ca se depaseste plafonul zilnic de 5000 lei.
Singurul articol pe care il faceti,dupa depunerea sumei in contul la banca in numele clientului este : 5121=4111. Pentru a face scaderea din evidenta a sumei depuse in banca,inmanati clientului chitanta primita ,care de fapt ii apartine,in vederea operarii si in evidentele sale.
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incasare cash analici analici Buna ziua patronul a incasat un avans cash (suma care depaseste 10000 lei) de la un client ulterior patronul a depus banii in banca (div incasari) acum ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contabila iclaudia19 iclaudia19 Buna sera, cum inregistrez o depunere cash(plata unei facturi) in contul(in banca) unui furnizor? (vezi toată discuția)
Achitare facturi prin card bancar adriana_ramona adriana_ramona Daca se achita facturi prin cardul bancar aferent contului curent al firmei cum este corect a se inregistra : 581=5121, 5311=581, 401=5311; sau direct ... (vezi toată discuția)