avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda administrativa + Cheltuieli judiciare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda administrativa + Cheltuieli judiciare

Buna ziua,

Va rog, am nevoie de ajutor urgent :

In baza unei ordonante de parchet, s-a dat o comunicare pentru neinceperea urmaririi penale intr-un caz de conducere cu permisul suspendat.
Cererea s-a solutionat la parchetul Bacau intrucat pe raza judetului BC s-a comis fapta.
Acum, se specifica in comunicare sa achit in termen de 15 zile de la comunicare :
* Amenda administrativa de 500 Lei
* Cheltuieli judiciare de 33 Lei

Se mentioneaza ca trebuie achitat la trezoreria statului din localitatea de Domiciliu sau la oficiul postal teritorial.
Informatii suplimentare despre conturile de virament, se obtin de la Trezoreria Bacau ?! (asa este specificat).
Sun la trezoreria bacau sa intreb de conturi insa mi se specifica ca ei nu stiu si ca trebuie sa achit unde am domiciliul (adica Bucuresti, sectorul 5).
La posta am sunat si de asemenea nu stiu unde sa trimita banii.

Acum, intrebarea este, unde achit....?
La trezoreria sectorului 5? La trezoreria Bucuresti?Ok, merg sa achit personal, dar unde?
Trezoreria sector 5 este aceeasi cu administratia financiara sector 5?

In situatia in care se depasesc cele 15 zile, se mai poate achita? (inteleg din comunicare ca daca nu depun chitanta nu se inchide dosarul).Daca nu se inchide, ce se intampla?Nu mai este valabila solutia data de parchet, mai precis, nu pot merge cu ea sa imi recuperez permisul fara chitanta privind achitarea amenzii...?

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 16:57, 9 Mai 2013
Buna ziua,
Va trebui sa depuneti la Trezoreria sect 5 acolo unde locuiti. Aceasta este altceva decat administratia financiara a sect 5. are adresa in Bd. Natiunilor Unite, nr. 6-8. Faceti copii xerox dupa chitante si transmiteti-le la parchet cat mai urgent.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Multumesc pentru raspuns.
In comunicare se mentioneaza ca trebuie depuse chitantele in original la parchet.imi este imposibil sa ajung la bacau zilele urmatoare.pot fi trimise totusi si prin fax?
Si o ultima intrebare, cele 15 zile, se considera zile calendaristice sau lucratoare?Maine ar fi a 17a zi....voi putea achita oare?

Multumesc inca o data !
Buna ziua,
1. Pastrati copiile si depuneti originalele prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
2. Transmiteti si prin fax, nu e rau.
3. Daca puteti sa le transmiteti maine, nu e o problema.
av. Gabriel Klein Kiritescu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezilierea contractului de inchiriere Cerghizan Cerghizan Buna ziua. Am si eu o nedumerire mare...va rog sa ma ajutati... Problema sta in felul urmator: Am inchiriat un spatiu comercial unei pers juridice in curs de ... (vezi toată discuția)
Finalizare divort Marku Florin Marku Florin Buna ziua,as dori sa stiu ce ar mai trebui sa fac pentru a finaliza divortul meu.Mentionez ca am primit sentinta pronuntata in 30.05.2013,mai este drept de ... (vezi toată discuția)
Ridicare ipoteca AdrianaMorosan AdrianaMorosan In anul 1995 am cumparat un autoturism Cielo cu imprumut de la SAFI SA. In anul 2000 imprumutul a fost achitat dar nu s-a ridicat ipoteca.Ce trebuie sa fac ... (vezi toată discuția)