Forum Discuţii juridice Executare silită Speta - executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Speta - executare silita

Va supun atentiei o speta
Cumpar un apartament executat silit.
Debitorul refuza sa paraseasca locuinta si se ajunge la actiune in evacuare
daca fac un contract cu o firma de paza si il pun sa steain fata usii si sa interzica accesul oricui in apartament(fara a intra eu inauntru) , ar fi intrunite elementele constitutiuve ale vreo unei infractiuni? Tulburare de posesie nu e, ca nu-i tulbur posesia
Aici am cautat la Udroiu si nu spune ce fel de posesie e protejata de lege, chiar si cea viciata?
Daca as intra eu in apartament doar sa-i dau lucrurile afara, fara a fi nevoit sa evacuez pe nimeni(deoarece omul nu mai poate sa intre datorita bodyguardului)ar fi tulburare de posesie? Stiu ca infractiunea de tulburare de posesie poate fi savarsita si de proprietar...
Buna seara,
De ce nu apelati la un executor pentru evacuare?
av. Gabriel Klein Kiritescu
Apelez, dar executorul spune ca daca asta refuza trb actiune in evacuare, nu poate folosi forta, ceea ce mi se pare ciudat
Buna seara,
Nu aveti si o sentinta de evacuare?
Se va ajunge acolo.
Fara ea nu va putea folosi forta nici executorul. De fapt nu el ci politia a carei prezenta o solicita el.
Ca şi în cazul furtului, doar posesia legitimă este apărată în faţa proprietarului. În speţa de faţă, avem de-a face cu o posesie nelegitimă a fostului debitor executat silit, deci nu se pune problema ca proprietarul să săvârşească infracţiunea de tulburare de posesie. Singura infracţiune în acest caz se va reţine din partea celui executat silit, şi anume nerespectarea hotărârilor judecătoreşti.
Dar eu n-am nici o hotarare.
Merg in prima instanta sa-l execut conform art 516 CPC care arata ca actul de adjudecare este titlu de proprietate si ca poate fi inscris in cartea funciara, si in plus pentru adjudecatar, constituie titlu executoriu impotriva debitorului, daca imobilul se afla in posesiunea acestuia din urma, sau impotriva oricarei persoane care are in posesiune ori detine in fapt, fara niciun titlu, imobilul ajudecat
In cazul in care nu ne intelegem amiabil n-as mai avea rabdare sa astept hotararea de evacuare.
Ideea era daca as savarsi vreo infractiuneprin angajarea firmei de paza