Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in strainatate fara acordul tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in strainatate fara acordul tatalui

Mama e reprezentanta legala a minorei si sta de 2 ani in spania aluat fata fara semnatura tatalui.ma intereseaza daca mama are acest drept sa tina copilul atata timp intr o tara straina fara semnatura tatalui
daca mama este cea careia i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca copilul pentru crestere si educare, are tot dreptul sa stea cu minorul oriunde locuieste ea (in cazul de fata in spania). ar trebui insa cel putin teoretic sa respecte programul de vizitare pe care vi l-a acordat instanta. sau dvs daca nu sunteti multumit de acest program puteti solicita instantei modificarea lui.

Av. Julia Watkins
NU. in primul rand acet lucru este o infractiune si se poate adresa autoritatilor. de asemenea, se poate in baza acordurilor la nivel european a Romaniei sa se solicite aducererea in tara a minorului, daca sunt motive intemeiate. discutiile sunt mai lungi in acest sens.
intradevar, daca are hotarare judecatoreasca de incredintare are toate drepturile legale, insa si in acest caz tatal poate solicita legaturi parintesti cu minorul si obligarea paratei la aducererea minorului in tara. vezi spete in acest sens
anul trecut am primit o hot de program vizita in fiecare luna de vineri pina duminica .1 sapt in vacanta de iarna si primavara si 1 luna vara .,,,dar mama fetei a combatut si a spus ca nu a fost citata legal si nu a stiut si hot. a fost rejudecata si tot acel program a venit azi Ea are dreptul sa faca recurs a doua oare la acelasi program???