avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... TVA si inregistrare in ROI florarie on-line
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

TVA si inregistrare in ROI florarie on-line

Buna ziua,

Tocmai am infiintat un SRL-D care se va ocupa cu comertul on-line (florarie).
Ma puteti ajuta cu informatii privind contabilitatea, fiscalitatea si legislatia in vigoare pentru acest caz?
Firma este microintreprindere neplatitoare de TVA.
Ne propunem sa avem clienti si din UE si non UE, dar livrarile sa se faca in Romania.
Pentru aceasta avem nevoie sa fim inregistrati in scopuri de TVA si ROI?
Incasarile vor fi atat in lei, cat si in valuta, de la persoane fizice, dar si persoane juridice. Pentru persoanele fizice avem nevoie de casa de marcat?
Facturarea se face catre cel care plateste, in valuta asa cum este si incasarea?
De ce autorizatii avem nevoie?
Sunt anumite taxe de platit in afara de cei 3%?
Orice informatii imi vor fi utile cu siguranta.


Multumesc!

Alte discuții în legătură

Furnizare servicii intracomunitare si non-ue iflorin11 iflorin11 Buna ziua, Firma pentru care lucrez este o microintreprindere, neplatitoare de TVA, neinregistrata in ROI si nu a depasit nici un plafon de TVA, avand ca ... (vezi toată discuția)
Microintreprindere - achizitii intracomunitare sclippi sclippi Buna ziua, Doresc sa infiintez un SRL, microintreprindere neplatitoare de TVA, care va face achizitii din UE, pe care le va vinde on-line in ... (vezi toată discuția)
Srl neplatitor de tva, inscris in roi presteaza servicii informatice ralle ralle Buna ziua, Situatia de fapt: Avem un SRL pt servicii informatice - microintreprindere, neplatitor de TVA. Recent ne-am inscris in ROI cf. art 153^1 (in ... (vezi toată discuția)