Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecin cu o casa pãrãsitã, la ce instituþie pot ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecin cu o casa pãrãsitã, la ce instituþie pot apela?

Bună ziua!

Am o problemă ceva mai delicată pe care o vreau rezolvată cât mai repede posibil, deoarece am obosit în ultimii 4 ani de zile cu atâtea sesizări, reclamaţii şi bani aruncaţi pe fereastră.
Povestea mea este următoarea:
Locuiesc la casă de aproximativ 10 ani. Vecinii de lângă mine, deşi erau chiriaşi s-au dat drept proprietari iar după aproximativ 3 ani de la mutarea mea, ei au părăsit casa şi au lăsat-o în paragină, nelăsând vreun indiciu unde pot fi contactaţi. Ulterior am aflat de la "sectorist" că acei oameni erau simpli chiriaşi şi că nu aveau drept de proprietate.
La un an după mutarea lor a început coşmarul: s-a furat gardul din fier, oamenii rău-voitori au depozitat deşeuri menajere şi resturi din materiale de construcţii. Problema este că atât eu cât şi soţia mea avem locuri de muncă solicitante şi nu putem să-i prindem în fapt pe cei care comit aceste fapte. Am chemat poliţia locală de nu ştiu câte ori, am depus sesizări peste sesizări atât la ei cât şi la primărie. Mi se dă acelaşi răspuns sec de vreo 4 ani încoace, că încă se încearcă identificarea proprietarului/proprietarilor în vederea aplicării unor sancţiuni sub forma unor amenzi.
Să vă dau şi un exemplu de răspuns pe care-l primesc de fiecare dată:

[ link extern ]

Am curăţat acel gunoi de nu ştiu câte ori pe propria cheltuială însă m-am săturat să mai plătesc pentru nesimţirea altora. De aceea apelez la expertiza dumneavoastră în vederea aplicării unei soluţii permanente pentru această problemă. Nu mai ştiu la ce instituţii să apelez pentru a rezolva situaţia cu aruncarea deşeurilor şi a împrejmuirii acestui loc de coşmar.
Nu ştiu dacă e vina mea şi a lipsei de informare însă mi se pare chiar science-fiction să mă lupt cu o problemă aparent simplă şi să nu găsesc nici o rezolvare în România secolului 21.
În concluzie apelez la dvs pentru un sfat cu privire la ce instituţii pot sesiza pentru a mă ajută să soluţionez această problemă.
IonutNedelea, utilizator
Cred ca primaria ar trebui sa stie proprietarul imobilului,ei trebuie sa aiba evidenta proprietatilor din localitate , in vederea incasarii impozitelor anuale.Faceti o cerere scrisa numai in acest sens,sa va cominice pe numele cui figureaza acel imobil.
Buna ziua,
Greu de spus, daca nici politia si nici primaria nu pot identifica adevaratii proprietari, desi au la dispozitie bazele de date, cartea funciara si directia de taxe si impozite, nu stiu la cine sa apelati.
Va sfatuiesc ca in urmatoarea sesizare adresata primariei sa solicitati sa se ia legatura cu directia locala de taxe si impozite. La acea institutie trebuie sa existe acte de proprietate din care sa se afle numele si adresa proprietarului.
In situatia in care acesta este decedat, prin sistemul informational de evidenta persoanelor, aflat tot la dispozitia acestei institutii, se pot afla numele si adresele descendentilor sau persoanelor cu vocatie succesorala.
acele persoane, daca au acceptat succesiunea pot fi amendate pentru parasirea bunului si lasarea lui in degradare.
daca nu exista asemenea persoane, atunci puteti solicita ca primaria sa declare succesiune vacanta si sa o preia conform legislatiei in vigoare.
Formulati aceasta cerere catre primarie cat mai bine argumentata.
Aratati ca in situatia in care si la aceasta cerere va va raspunde ca in cele anterioare, va veti adresa instantei.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Greu de spus, daca nici politia si nici primaria nu pot identifica adevaratii proprietari, desi au la dispozitie bazele de date, cartea funciara si directia de taxe si impozite, nu stiu la cine sa apelati.
Va sfatuiesc ca in urmatoarea sesizare adresata primariei sa solicitati sa se ia legatura cu directia locala de taxe si impozite. La acea institutie trebuie sa existe acte de proprietate din care sa se afle numele si adresa proprietarului.
In situatia in care acesta este decedat, prin sistemul informational de evidenta persoanelor, aflat tot la dispozitia acestei institutii, se pot afla numele si adresele descendentilor sau persoanelor cu vocatie succesorala.
acele persoane, daca au acceptat succesiunea pot fi amendate pentru parasirea bunului si lasarea lui in degradare.
daca nu exista asemenea persoane, atunci puteti solicita ca primaria sa declare succesiune vacanta si sa o preia conform legislatiei in vigoare.
Formulati aceasta cerere catre primarie cat mai bine argumentata.
Aratati ca in situatia in care si la aceasta cerere va va raspunde ca in cele anterioare, va veti adresa instantei.
av. Gabriel Klein Kiritescu

Buna dimineata ! Am avut si noi un locatar neindentificat. La-m gasit la compartimentul Administratie locala, am facut o cerere pentru indentificare si mi la gasit compartimentul de urmariri fiscale . Toat locatiile sunt inregistrate/ au dosar in arhiva compartimentului administratie publica locala.