Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa se ia in calcul la stabilirea pensiei anticipate?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa se ia in calcul la stabilirea pensiei anticipate?

Reducerea vârstei de pensionare pentru grupa I sau a II a se cumulează sau nu cu reducerea de maxim 5 ani la stabilirea pensiei anticipate , respectiv anticipate parțial?

Mie mi se pare că art. 63 din Legea pensiilor și art. 50 din H.G. 257/2011 de aplicare sunt în contradicție totală!

Art. 63 din legea pensiilor 263/2010 La acordarea pensiei anticipate, reducerea vârstei standard de pensionare prevăzute la art. 62 alin. (1) nu poate fi cumulată cu nicio altă reducere reglementată de prezenta lege sau de alte acte normative.

Art. 50 din HG 257/2011 (1) În vederea deschiderii dreptului la pensia anticipată şi la pensia anticipată parţială, stagiul de cotizare cuprinde şi perioadele suplimentare acordate pentru activitatea desfăşurată în grupele I şi a II-a de muncă, respectiv în condiţii deosebite, condiţii speciale şi alte condiţii de muncă.

Aștept cu mare interes păreri ...
7 ani grupa I și 10 ani grupa II aduc o reducere de 6 ani și 10 luni, din 65 daca se îndeplinește condiția de stagiu complet de cotizare.
Buna ziua, doresc sa va intreb daca voi avea 35 ani de cotizare zi la zi din care am 8 ani si 11 luni de grupa a 2 a, din limita de 65 de ani daca se vor scadea cei acordati pentru grupa si pt copil( 38 luni) mai exista posibilitatea sa ies la pensie anticipata pe noua lege a pensiilor? Va multumesc frumos