avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce sanse am sa detin custodia in totalitate?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce sanse am sa detin custodia in totalitate?

Buna seara,am un baietel in varsta de 6 luni cu domiciliul la mine,insa am probleme cu tatal lui cu care am decis sa nu mergem impreuna pe mai departe deoarce nu mi se pare normal sa ne certam tot timplul si mai ales in prezenta copilului,tin sa mentionez ca doresc sa il dau in judecata pt pensie alimentara deoarece nu contribuie cu nimic la cresetrea copilului iar pe deasupra vine la 4-5 zile sa il vada,il vrea dar sa il ia la el,dar cine sa il creasca pt ca el este toata ziua plecat pe camp,pt ca are un PF(asociatie de pamant),imi spune ca imi ia copilul deoarce eu nu am loc de munca,dar eu stau cu copilul 2 ani acasa,mai ales ca este sugar si il alaptez,eu stau in casa parintilor mei,iar eu fata de el am conditiile necesre cresterii unui copil.Ce sanse are sa reuseasca sa cstige el custodia copilului,daca il dau in judecata pt pensie alimentara ii face si program de vizita?
Foarte probabil ca minorul va ramane la dvs.
Cred ca se va aplica custodia comuna , cu stabilirea domiciliului copilului la unul dintre parinti, asa ca nu iti face probleme, din cate povestesti ai dovezi suficiente pentru a inclina balanta in favoarea ta. Oricum pentru pensie alimentara va trebui sa ii intentezi un proces, in cazul in care nu cadeti de comun acord pentru o suma lunara - si chiar e indicat sa o faci!Gaseste un avocat bun si se va rezolva totul!Mult succes!
Ati omis sa ziceti daca sunteti casatorita cu tatal sau nu, banuiesc ca nu.
Puteti se apelati la instanta doar pentru a cere sa se stabileasca ca tatal sa plateasca pensie in favoarea minorului sau puteti sa cereti ca instanta sa se pronunte si in ce priveste autoritatea parinteasca daca va fi exercitata in comun de ambii parinti sau daca aveti motive temeinice doar de catre dvs, ca domiciliul copilului sa fie stabilit la dvs si ca tatal sa plateasca pensie.
Daca dvs nu-l lasati pe tata sa-si viziteze copilul, tatal va fi nevoit sa ceara si el un program de vizita, instanta va stabili daca vizita se va desfasura si la domiciliul tatalui.
nu suntem casatoriti,el doreste copilul dar nu are timp de el,iar eu nu o sa il dau niciodata,eu l-am nascut si eu l-am crescut,iar un tata responsabil vina sa il vada cel putin la 2 zile nu la 5,un tata responsabil nu se vaita ca nu pote dormii pt ca plange copilul,la el,imi doresc sa fie alaturi de el pt ca vreau ca baietelul nostru sa stie ca el este tatal,pote sa vina oricand sa il vada nu i-am interzis asta,insa nu doresc ca familia lui sa vina deoarece am suferit prea mult din cauza lor,el vb foarte mult pe internet cu diverse persoane si chiar isi spune vb dulci cu anumite femei,iar cu unele ma jigneste,am dovezi clare ca face asta,de ex acum ma sunat ca daca plec de acasa,i-am spus ca mai tarziu ca ies sa ii cumpar celui mic ce ii trebuie,a spus ca ii cumpara el,sa vedem ca totusi un copil nu creste doar cu pampersi,unui copil ii trebuie mancare proaspata,imbracaminte,produse de spalat etc.
Doamna, aveti dreptate, unui copil mic ii trebuie multe lucruri, iar o instanta va verifica daca parintii ii pot da aceste lucruri, daca au un job in primul rand. Este important sa aveti venituri daca doriti copilul.
Pe de alta parete, mai devreme sau mai tarziu, el va obtine un drept de vizitare in care sa ia copilul si peste noapte. Iar dreptul copilului inseamna, legal, si dreptul lui de a-si cunoaste toate rudele, indiferent ca mama sau tatal lui nu le place.
Ce inseamna ca stati acasa 2 ani? Aveti indemnizatie?

Alte discuții în legătură

Intrebare urgenta maripirvu maripirvu Buna ziua! Am si eu o problema destul de mare.. sunt casatorita de aproape 2 ani si am un copil de 10 luni. In fapt am locuit cu sotul meu in acesti ani cam 3 ... (vezi toată discuția)
Custodie tata ContSters118682 ContSters118682 Buna ziua La sfarsitul lunii august voi naste un copil in afara casatoriei. Tatal vrea sa-l recunoasca din secunda in care-l nasc dar doar pentru a-l putea ... (vezi toată discuția)
Program vizita bebelus 9 luni cris999 cris999 Ma aflu in proces de divort cu sotul meu, actiune de divort intentata de acesta. Am fost nevoita sa ma mut la parintii mei, deoarece acesta nu ne-a primit la ... (vezi toată discuția)