Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intregistrare gresita in contractul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intregistrare gresita in contractul de vanzare-cumparare

Buna dimineata,
Am cumparat un teren ,care este impartit in patru parcele,fiecare cu cate un numar topo.
La redactarea contractului de vanzare-cumparare,grefiera de la Notariat,a omis sa treaca unul dintre dele patru parcele.
Abia acum am observat acest lucru (dupa trei ani) , cand dorim ,toti proprietarii,de pe extrasul CF,sa iesim din indiviziune.
Ce-i de facut acum ?
Cum putem repara greseala,facuta la redactarea Contractului de vanzare-cumparare? Este vorba de omiterea unei suprafete de 800 mp, din totalul de 7500 mp.
Multe multumiri !!!!
Cu respect , Petrica Leah
Mergeti la notarul care v a autentificat contractul de vanzare cumparare impreuna cu vanzatorii din contract se va intocmi probabil un act aditional la acea vanzare.
Si daca nu merg toate partile...?:help:
Din pacate trebuie sa se infatiseze partile din contractul initial , daca nu pot personal toate , prin procura autentica .
ContSters250994, utilizator
Poate ca s-ar putea si prin instanta...desi este cam complicat...
Da....dar nu justifica costurile....si timpul.......apoi prin instanta noii proprietari vor trebuie sa se duca singuri sa si intabuleze dreptul de proprietate in CF, asa notarul se va ocupa de tot....in timp scurt si cost minim.