Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

Sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate,detin pasaport CRDS si nu am dreptul la carte de identitate ,decat in regim provizoriu (maxim un an).Doresc sa ma angajez in ROMANIA .Ce mi se solicita la angajare ca acte de identitate?
Potrivit OUG 97/2005 privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani., art.12 alin.2, prin act de identitate se intelege cartea de identitate, precum si cartea de identitate provizorie si buletinul de identitate, aflat in termen de valabilitate.