Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aprobare pt construirea unui garaj auto
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aprobare pt construirea unui garaj auto

La ce distanta fata de fatada unui apartament de bloc , se aproba construirea unui garaj auto ? Mentionez ca locuesc la parter si o alta persoana doreste constructia unui garaj in fata apartamentului meu .#-o
Spatiul aferent imobilelor de locuit in comun, poate avea 2 statute distincte, fie privat fie apartine de domeniul public local
In cazul in care spatiul apartine de domeniul public local,autoritea competenta ,conditionat de topografia imobilului,instalatiile si bransamentele de imobil,urmeaza sa dispuna acordarea de autorizatie de constructie si certificat de urbanism
Distanta minima intre constructii este de 0,60-1 m
Este esential ce fel de constructie se solicita a se executa provizorie,sau definitiva
Faceti reclamatie la primarie ca sa nu aprobe asemenea aberatie de constructie.
Va multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns intrebarii mele , dar m-ati dezamagit complect cu raspundul d-voastra .Poate eu nu am formulat bine intrebarea .Avem apartamentul proprietate personala , la parter .Apartamentul este cu 2 camere tip vagon .Daca construieste cineva un garaj exact in fata celor 2 camere , la distanta de 0,6- 1 metru inseamna ca renuntam la geamuri .Speram ca totusi exista o lege dupa care se aproba construirea acestor garaje , fara sa afecteze pe alti locatari .Va multumim pt. intelegere .
Pai de ce sa fiti dezamagit, @elga50 a formulat un raspuns foarte bun la intrebarea initiala, asa ca daca tot vreti sa renuntati la geamuri, mai intai treceti pe la primarie, poate va trebuie certificat de urbanism si autorizatie de construire...