avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aprobare pt construirea unui garaj auto
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aprobare pt construirea unui garaj auto

La ce distanta fata de fatada unui apartament de bloc , se aproba construirea unui garaj auto ? Mentionez ca locuesc la parter si o alta persoana doreste constructia unui garaj in fata apartamentului meu .#-o
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 18:03, 13 Mai 2013
Spatiul aferent imobilelor de locuit in comun, poate avea 2 statute distincte, fie privat fie apartine de domeniul public local
In cazul in care spatiul apartine de domeniul public local,autoritea competenta ,conditionat de topografia imobilului,instalatiile si bransamentele de imobil,urmeaza sa dispuna acordarea de autorizatie de constructie si certificat de urbanism
Distanta minima intre constructii este de 0,60-1 m
Este esential ce fel de constructie se solicita a se executa provizorie,sau definitiva
Faceti reclamatie la primarie ca sa nu aprobe asemenea aberatie de constructie.
Va multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns intrebarii mele , dar m-ati dezamagit complect cu raspundul d-voastra .Poate eu nu am formulat bine intrebarea .Avem apartamentul proprietate personala , la parter .Apartamentul este cu 2 camere tip vagon .Daca construieste cineva un garaj exact in fata celor 2 camere , la distanta de 0,6- 1 metru inseamna ca renuntam la geamuri .Speram ca totusi exista o lege dupa care se aproba construirea acestor garaje , fara sa afecteze pe alti locatari .Va multumim pt. intelegere .
Pai de ce sa fiti dezamagit, @elga50 a formulat un raspuns foarte bun la intrebarea initiala, asa ca daca tot vreti sa renuntati la geamuri, mai intai treceti pe la primarie, poate va trebuie certificat de urbanism si autorizatie de construire...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Boxe construite fara autorizatie AlexSNY AlexSNY Am cumparat un apartament intr-un bloc nou unde dupa receptie s-au construit boxe, dar nu apar in proiect. In contractele de vanzare cumparare era o clauza ... (vezi toată discuția)
Unde ne adresam pentru a opri distrugerea spatiului verde de linga bloc? bonitza bonitza Stau la bloc, la et.1 de peste 30 ani. In fata blocului, sub geamurile apartamentului, pe o suprafata de 1.5m latime si 4m lungime, am pus flori si un ... (vezi toată discuția)
Proprietatea in condominiu blonda27 blonda27 Suntem proprietari al unui apartament intr-un bloc de locuinte. Acum cateva zile in timp ce noi eram in concediu, unul dintre vecini, venit in vacanta din ... (vezi toată discuția)