Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contractul pe durata determinata si indemnizatia de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contractul pe durata determinata si indemnizatia de crestere a copilului

Buna ziua!
Am si eu intrebare ...daca intru in cic si am contract determinat,ce se intampla cu contractul?se suspenda sau se incheie chiar daca eu sunt in concediu crestere copil?ar trebui sa nasc in iulie si contractul se termina in noiembrie...
multumesc frumos
Contractul individual de munca (CIM) pe perioada determinata se suspenda in momentul in care intrati in CCC si apoi inceteaza de drept (art.56(12), lit.i) din Codul muncii) la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat.
asta inseamna ca in momentul in care eu termin concediul de crestere copil sa intru in somaj...nu?
multumesc frumos de raspunsuri...o zi buna
1. Pentru a putea intra in somaj dupa terminarea CCC trebuie ca imediat ce inceteaza CIM sa mergeti sa va inregistrati la Agentia de Somaj.

2. Sa nu uitati sa luati de la angajator decizia de incetare a CIM si adeverinta tip pentru somaj (Anexa 26).

adeverinta si decizia de incetare trebuie sa le iau in momentul in care a expirat contractul?
Incercati sa le luati mai repede de la angajator (in cca o luna de zile) ca sa nu umblati apoi dupa ele.